Rehtu - obměna výstroje

Avátar uživatele
Piskot
Příspěvky: 41
Registrován: Ne 15. Ún 2009 16:38:19

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Piskot »

rado napsal:k tomu vnutornemu pruhu latky: Arnoldova ma v knihe dost fotografii (str. 16, 20, 24, 25...) ktore ukazuju priebezny pruh zo skladanej lanovej latky, s obsivanymi dierkami. uvadza ho aj na strihoch v druhej casti knihy. Co samozrejme neznamena, ze druha moznost - vyuzitie hornej casti sosov - v ziadnom pripade nemohla existovat. Akurat mi ten priebezny pruh pripada praktickejsi a pevnejsi (vzhladom na jeho uchytenie - vsitie medzi podsivku a vrchnu vrstvu / vrstvy dubletu.
V Patterns of Fashion 3 od Arnoldove jsou zastoupeny oba způsoby a oba způsoby jsou hojně používané. Hlavní rozdíl je podle mého v módě jejich používání, protože u vnitřního pásku nejsou zvnějšku vidět mašle. Při vypracovaných dírkách v šosech slouží mašle také jako ozdobný prvek (dokonce tak ozdobný, že je jich víc než je nutné = některé opravdu spojují kalhoty s doubletem, některé jsou jen tak na ozdobu). Jakékoli zobecňování je tady těžké, ale dle mého názoru, jsou mašle otázkou módy spíš v období 1625-1635 (max. 1640).
Poddůstojník Mortaigne regimentu
Obrázek
http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Loudis »

rado napsal:k tomu vnutornemu pruhu latky: Arnoldova ma v knihe dost fotografii (str. 16, 20, 24, 25...) ktore ukazuju priebezny pruh zo skladanej lanovej latky, s obsivanymi dierkami. uvadza ho aj na strihoch v druhej casti knihy. Co samozrejme neznamena, ze druha moznost - vyuzitie hornej casti sosov - v ziadnom pripade nemohla existovat. Akurat mi ten priebezny pruh pripada praktickejsi a pevnejsi (vzhladom na jeho uchytenie - vsitie medzi podsivku a vrchnu vrstvu / vrstvy dubletu.
Ano, to Arnoldová má, ovšem stejně tak má řadu příkladů s přivazováním v horním okraji šosů. Takže nikoli že tato možnost mohla existovat - ale jistě existovala. Trochu hnidopišská poznámka - ale abychom byli přesní... ;)

Osobně také považuji vnitřní pásek s dírkami za praktičtější, než vázání skrz líc kabátce. Po vlastní zkušenosti tento vázací pásek nepřišívám jen do podšívky, ale také do švového přídavku vrchní části kabátce těsně vedle švu, ke jsou přišity šůsky. Lépe to celé pak drží fazonu. Fungoje to při nošení dost podobně, jako Rhtuův systém prodlouženého dilu kabátce pod šůsky - ovšem s týmto jeho řešením jsem se doposud nesetkal, byť chápu jeho výhody...

... tak mne Piškot předeběhl, hlavně že si neodporujem ... 8-)
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rehtu »

rado napsal:k tomu vnutornemu pruhu latky: Arnoldova ma v knihe dost fotografii (str. 16, 20, 24, 25...) ktore ukazuju priebezny pruh zo skladanej lanovej latky, s obsivanymi dierkami. uvadza ho aj na strihoch v druhej casti knihy. Co samozrejme neznamena, ze druha moznost - vyuzitie hornej casti sosov - v ziadnom pripade nemohla existovat. Akurat mi ten priebezny pruh pripada praktickejsi a pevnejsi (vzhladom na jeho uchytenie - vsitie medzi podsivku a vrchnu vrstvu / vrstvy dubletu.
Ono to není tak jednoznačné,to není využití horní části šosu,ale spodní částí vrchního dílu doubletu,a když se to podšije lnem ten vyžnívající kus vrchního dílu a pak se udělá podšívka jeví se to jako všitej pásek.A podle mně je to logičtější proč prošívat 8 vrstev látky, když stačí třeba jenom 5.Je to jen moje řešení a zatím to nemám podložený ale myslím si ,že naši předci byli praktičtí lidé.
rado
Příspěvky: 73
Registrován: Stř 15. Črc 2009 9:50:54

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rado »

vyzera to, ze sme sa nepochopili, asi som sa zle vyjadril, pardon.
samozrejme, ze Arnoldova ma " řadu příkladů s přivazováním v horním okraji šosů" v zmysle, ako o tom hovorite vy: v hornej casti sosu je dierka, ktorou sa prevlecu tkanice von, a tam sa zaviazu. niekedy je to prvok funkcny, niekedy esteticky. par kostymov co som sil je viazanych presne tymto sposobom.
ale myslel som, ze sa bavime o inej konstrukcii. O alternative vnutorneho uviazania nohavic ku dubletu, no nie na vsity pruh latky. Povodne som myslel, ze chce na to Rehtu pouzit dovnutra zahnute horne casti sosov s dierkami. Doraz je na slove "dovnutra" - teda tkanice po zaviazani ostatnu z vnutornej casti dubletu. Ale teraz uz chapem, ze na to chce Rehtu pouzit spodnu cast dubletu, ktora mu ostane precnievat na vnutorne strane, ked prisije sosy o nieco vyssie.
Znie to zaujimavo, hoci mam dojem, ze v Arnoldovej sa vsade vyslovene hovori o "vsitom pruhu latky". Ale preco si to pre istotu neprejst este raz?
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Olaff »

rehtu napsal:Ono to není tak jednoznačné,to není využití horní části šosu,ale spodní částí vrchního dílu doubletu,a když se to podšije lnem ten vyžnívající kus vrchního dílu a pak se udělá podšívka jeví se to jako všitej pásek.A podle mně je to logičtější proč prošívat 8 vrstev látky, když stačí třeba jenom 5.Je to jen moje řešení a zatím to nemám podložený ale myslím si ,že naši předci byli praktičtí lidé.
Boli...

Odhliadnuc od praktickosti tychto nasich predkov, mas to nejako realne podlozene (idealne dochovany odev), kde je to takto riesenie? Tento variant ma totiz celkom solidne zaujal a neverim tomu, ze si to len takto strelil z brucha...

Inak, mas v oblasti brucha pouzite kostice, ako sa zmienuje v suvislosti s doubletom, ktore si uviedol ako predlohu?
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rehtu »

Olaf,zatím to podložený nemám,ale až se vrátím z Frýdlantu tak budu pátrat a snad něco objevím :),kostice tam nemám,ale zatím to drží tvar a i předsun tý špičky,ale možná to dělá to moje břicho :)
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Alistaire »

Na začátku jsem se ptal :
Alistaire napsal:Nevím, no, školy na to nemám...
ale jsi si jistý tou datací +-1630 (viz. http://collections.vam.ac.uk/item/O1105 ... t-unknown/ )
a tím, že výsledek tak nějak odpovídá zdroji informací?
Myslel jsem tím to, jestli jsi s výsledkem spokojený, a hlavně jestli výsledek odpovídá tvému záměru.
Protože pokud jsi spokojený a toto odpovídá tvému záměru, a je to tak jak si myslíš že by to mělo být (z předchozích reakcí se mi zdá že ano), pak je to v pořádku.
Můj názor je, že takovéto věci si v rámci koníčku děláme hlavně každý sám kvůli sobě, a pro svoji radost a uspokojení.
Někdo najde uspokojení v tom, že si vyzkoušel nějakou historickou výrobní techniku, někdo, že udělal (téměř) dokonalou repliku originálního kusu, někdo že něco sehnal nebo udělal supr levně. Jiný toto vůbec neřeší, a důležité pro něj jsou zcela jiné věci. A nějaký kostým, doplňky, vědomosti a znalosti souvislostí jsou pro něj podružné a v podstatě nutné zlo.
Motivace mohou být a jsou různé, někdo má cíl a ambice rekonstruovat historii "aby to bylo jako ze života", někdo si chce užívat v historických (historizujících) kulisách... (a určitě mnoho jiných variant představ a ambicí)

Kdo jsme, abysme tu soudili co je správně...? to můžeme jen my sami, tedy každý sobě sám. A pak také pořadatelé akcí, kteří mohou rozhodnout - toto na mojí akci ano, toto ne.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rehtu »

Jak jsem psal ,tak jsem to našel jinde a tam byla datace těch 1630 ale jak jsem psal je třeba porovnávat více zdrojů,aby to bylo tak nějak pravděpodobný,já jsem pro tvorbu toho doubletu použil vícero zdrojů a porovnával jsem i datace a proto jsem udělal ten doublet podle četnějších obrázků, maleb právě kolem roku 1630 a proto to nejde tak do špice jako u toho postovaného obrázku,ale je tam jen takový mírnější náznak.
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Loudis »

rado napsal:vyzera to, ze sme sa nepochopili, asi som sa zle vyjadril, pardon.
samozrejme, ze Arnoldova ma " řadu příkladů s přivazováním v horním okraji šosů" v zmysle, ako o tom hovorite vy: v hornej casti sosu je dierka, ktorou sa prevlecu tkanice von, a tam sa zaviazu. niekedy je to prvok funkcny, niekedy esteticky. par kostymov co som sil je viazanych presne tymto sposobom.
ale myslel som, ze sa bavime o inej konstrukcii. O alternative vnutorneho uviazania nohavic ku dubletu, no nie na vsity pruh latky. Povodne som myslel, ze chce na to Rehtu pouzit dovnutra zahnute horne casti sosov s dierkami. Doraz je na slove "dovnutra" - teda tkanice po zaviazani ostatnu z vnutornej casti dubletu. Ale teraz uz chapem, ze na to chce Rehtu pouzit spodnu cast dubletu, ktora mu ostane precnievat na vnutorne strane, ked prisije sosy o nieco vyssie.
Znie to zaujimavo, hoci mam dojem, ze v Arnoldovej sa vsade vyslovene hovori o "vsitom pruhu latky". Ale preco si to pre istotu neprejst este raz?
Aha, tak to jsem opravdu špatně pochopil. Tebou nazančené řešení je jistě proveditelné, ale vidím tam čertovo kopýtko (kromě toho, že doposud jsem v případě vnitřního zavazování vždy narazil na samostatný všitý pruh). Tím možným úskalím je přílišné namáhání švu, jímž jsou přišity šůsky k tělu kabátce. Pokud dojde k částečnému vytržení všitého pásku, navenek se to prakticky nemusí projevit a oprava je snadná. Při Tebou navržené konstrukci by se to ovšem hned projevilo i z vnějšku a pokud by nepovolily přímo nitě šití, ale vytrhla by se látka ve švu (což se také může stát), tak by bylo poškození kabátce mnohem závažnější a více vzhled poškozující. Toto úskalí do značné míry ohrožuje i vázání skrz horní část šůsků do líce a vždy mne trochu překvapovalo (netýká se ovšem pouze dekoratvního vázání). Další úskalí vidím v tom, že když bude tah kalhot působit na švový přídavek šůsků, budou se tyto ve své horní části lehce boulit - vzdouvat - vytvářet jakou si vlnku). Odstávání šůsků může vypadat pěkně, ale lepe, děje-li se tak v jejich spodní části a působí-li ho nabírané kalhoty, než když se boulí kvůli tomu, že je nějaká síla tahá za jejich švové přídavky. Neříkám, že to tak musím být vždy, ale toho bych se bál, kdybych se pouštěl do takto navrženého řešení. Můj osobní závěr je jasný, na vnitřní zavazování všívám vnitřní proužek přeložené látky - je to bezpečně doloženo, funguje to velmi dobře a výrobně mi to žádné potíže nečiní. Experimentování však vždy určitou skupinu lidí láká a jinak tomu asi nebude. Se zájmem si prak přečtu, jak to dopadlo.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
rado
Příspěvky: 73
Registrován: Stř 15. Črc 2009 9:50:54

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rado »

Loudis napsal:
rado napsal:Tím možným úskalím je přílišné namáhání švu, jímž jsou přišity šůsky k tělu kabátce. Pokud dojde k částečnému vytržení všitého pásku, navenek se to prakticky nemusí projevit a oprava je snadná. Při Tebou navržené konstrukci by se to ovšem hned projevilo i z vnějšku a pokud by nepovolily přímo nitě šití, ale vytrhla by se látka ve švu (což se také může stát), tak by bylo poškození kabátce mnohem závažnější a více vzhled poškozující. .... Můj osobní závěr je jasný, na vnitřní zavazování všívám vnitřní proužek přeložené látky - je to bezpečně doloženo, funguje to velmi dobře a výrobně mi to žádné potíže nečiní.
uplne suhlasim, prave preto som pisal, ze mi to pripada menej prakticke, ako vsity pruh latky.
mimochodom, vcera som prebehol patterns of fashion. vnutorne zavazovanie je vzdy riesene cez samostatny pruh latky - az na jediny pripad. zda sa, ze nieco podobne ako navrhol Rehtu mal na dublete Erik Sture (strih je na strane 60-61) - akurat to je pre diskutovanu dobu prilis skoro.
(Upozornujem - teraz uz mi je jasne, ze aj ja som povodne zle pochopil Rehtu - on nechce vyuzit hornu cast sosov, ale spodnu cast "tela" dubletu).
Odpovědět