Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Odpovědět
Avátar uživatele
maryba
Příspěvky: 70
Registrován: Ne 05. Zář 2010 15:00:37

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od maryba »

Ahojte...
Po prvej akcii s novo usitym sakom ma trapi jedna vec, ci by som si na neho mohla urobit viazanie o suknu (asi najlepsie vnutorne co nevidno) aby sa mi takto hnusne nekrcilo:
http://m4.aimg.sk/forig/f_387204483_653 ... 714fd1.jpg
alebo mi navrhnite nejake ine riesenie ;)
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od deCarabas »

Silikony?

Upravit strih viac na mieru?

Silikony?
Obrázek
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Alistaire »

maryba napsal:Ahojte...
Po prvej akcii s novo usitym sakom ma trapi jedna vec, ci by som si na neho mohla urobit viazanie o suknu (asi najlepsie vnutorne co nevidno) aby sa mi takto hnusne nekrcilo:
http://m4.aimg.sk/forig/f_387204483_653 ... 714fd1.jpg
alebo mi navrhnite nejake ine riesenie ;)
Na Košicích to k tomu Dana řekne nějaký věci, jestli budeš chtít. On to bude takový komplex vícero problémů, proč se to krčí.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Kikina »

Chtělo by to vidět celkový pohled na trup, ale podle toho, co vidím, je moc materiálu na hrudní části. Doporučovala bych vypárat límec, zabrat rameno (tím se zmenší průkrčník) a obkreslit si linii průkrčníku s tím, že přední díly budou zapnuty a vyhlazeny podle postavy. A potom sestřihnout, podle mého odhadu by to mělo vyjít o jednu až dvě dírky níže, no a nakonec zase našít límec. Kdybys potřebovala obrázek, nebo to nějak rozepsat, stačí říct.
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
maryba
Příspěvky: 70
Registrován: Ne 05. Zář 2010 15:00:37

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od maryba »

Dekuju mockrat,
Presila som trosku gombiky aby to bolo vypasovanejsie a ciastocne sa to podarilo upravit ale asi popravujem aj na tom prukrcinku, dakujem za rady teraz je to uz nositelnejsie :)
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Zagloba »

Zdravím,
zvažujeme se ženou ušití nového kostýmu. Protože si ale vzhledem ke svým zkušenostem netroufáme na živůtek a sako, hledáme nějakou švadlenu, která by měla s šitím shora uvedených částí oděvu praktickou zkušenost a byla by ochotna nám je za přiměřenou odměnu zhotovit :)

Našel by se zde někdo takový, popř. nevítě někdo o někom? Předem díky.
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Spakona »

no sako ti ušije dajaká dámská krejčová :D
ty asi chceš kabátek

jestli je to Praha tak švadlen je tu víc, akorát nevím jak moc jsou vytížené
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Zagloba »

Přestože jsem pročetl poctivě celé toto vlákno, nenalezl jsem tady několik pro mě důležitých informací, týkajících se sukní. Protože si pak v této oblasti skutečně netroufám improvizovat a na vlastní odhad spolehnout nemůžu, ptám se na následující:

1/ Střih sukně:
Je pro obyčejnou feldfrau přijatelná sukně kolová/půlkolová (jak je celkem často k vidění) nebo by se mělo jednat o prostý "obdélník", popř. můžou mít jednotlivé díly třeba tvar lichoběžníku?

2/ Metráž:
Kolik tak metrů by měla mít sukně po obvodu při spodním okraji (aby se v ní dalo pohodlně fungovat). Předpokládám, že u chudších vrstev bylo materiálu přirozeně méně.

3/ Uchycení v pase:
Předpokládám, že v pase je sukně "stažena" do látkového pásku - jaká se vám osvědčila jeho šířka?

A především - má-li tento látkový pásek fixní obvod, jak řešíte oblékání, resp. jeho rozepínání a zapínání? Je možné rozdělit pásek "prostřihem" (analogie poklopce), jak je pak tento pásek zapínán, na knoflík nebo jinak? A je opticky nějak skryt?

4/ Změna obvodu pasu:
Protože tehdejší ženy byly každou chvíli těhotné, zajímalo by mě, zda se změnou obvodu pasu počítala i konstrukce sukní? Byla v látkovém pásku skrytá nějaká "záševka", která by při rozpárání zvětšila obvod nebo se sukně prostě nosila výš?

Díky.
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Spakona »

obyčejná feldfrau určitě nestřihala sukni do půlkruhu natož do kruhu. To se prostě vzal pruh látky (případně dva), naskládalo se to do pásku a bylo.
Jedna z možností - a musím říct že velmi praktická a doložená, je, že se dva obdélníky nesešijí po celé délce švu, nahoře se vsadí do dvou pásků (jeden se zapíná nebo zavazuje dopředu a jeden dozadu a to buď klasicky vázáním nebo klidně i zapínáním třeba na knoflík). Vzniknou na bocích dva otvory pro kapsáře - tedy pro snadný přístup do kapsáře, který se může vázat samostatně, nebo přímo na pás sukně :) šíře pásku je individuální a je podmíněna mimo jiné i použitým materiálem.

vidět to můžeš tady (nenech se mást tím že je to spodnička) http://www.kostym.cz/Obrazky/8_Krejcovs ... 21_03A.jpg
a nebo to lze hezky vidět u mladšího modelu rokokového tady http://www.koshka-the-cat.com/blue_linen1.html

jinak spotřeba - tedy metráž - je daná proporcemi a potřebami dané slečny - musí to být pohodlné, a mělo by to mít nějakou siluetu že. Osobně mám dobrou zkušenost s cca trojnásobkem a více obvodu boků :) (já sem to vyřešila jednoduše - koupila jsem látku na dvojnásobek délky sukně - u děvčete s výškou cca 160 je délka sukně na zem kolem 1metru - vemeš tedy dva metry látky plus záložky a pásek, čímž máš dva obdélníky o rozměru metr na šíři látky)
Takto řešená sukně koneckonců odpovídá i na tvou otázku ohledně těhotenství :)
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
maryba
Příspěvky: 70
Registrován: Ne 05. Zář 2010 15:00:37

Re: Feldfrau z obdobia tridsatrocnej vojny

Příspěvek od maryba »

Hodim svoju trosku do mlyna....
Na suknu pouzivam klasicky 3m latky so 150cm sirkou (mam cca 167cm vysku) to mam odskusane, ze ak nie je latka velmi hruba tak to nie je velmi tazke a robi krasnu siluetu.

Upozornenie- nesit pas sukne na "nariaseny tvar" ako klasicku manzetu
Odpovědět