Povstalec hledá uplatnění

Odpovědět
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od KASCHA »

choroš ... tohle je mimochodem jedna ze zajímavých věcí - vašek se k tomu dostal oklikou - (ale třeba hubka z troudu byla tehdy věc nepostradatelná ) je neuvěřitelné jak podobné kůži ty výrobky sou - ať už klobouky, nebo váčky ... do prostředí venkova supr vychytávka dobovosti ...
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Avátar uživatele
Kaput
Příspěvky: 19
Registrován: So 31. Led 2009 23:46:50

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Kaput »

Měl bych pár dotazů ohledně zbraní. V knize J. Tichánka: "Ondráš, po stopách legendárního zbojníka" je přepis listiny z r. 1637 (respektive jejího opisu z r. 1698) vypočítávající povinnosti a svobody janovického fojta vůči vrchnosti. Jednou z nich je i "ve čtyři jarmarky Frýdecké na zámku po dva dni s dlouhou ručnicí a šavlí povinen bude." Obdobnou povinnost mají mít i fojti z jiných vesnic a tzv. volní (podle mě jen jiný výraz pro svobodníky). Obě skupiny tvořily nedílnou součást povstalců. Zároveň taky nejde o žádné chuďasy, ale o vesnické elity.
Ptám se:
1)Co může být myšleno "dlouhou ručnicí"?
2)Od kdy se používal pulhák a jaký je rozdíl mezí ním a jinou ručnicí?
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od KASCHA »

:twisted: výstraha - ačkoli sem eště neviděl tuhle práci p. Tichánka - znám dost jeho jiných (i jeho osob.) a důrazně varuji všechny, kteří by je brali za bernou minci - všechno si ověřte!! zmíněný má velmi lehkou ruku.. :evil:

1 - dlouhou ručnicí je podle mě myšleno všechno co není ručnice, která v českých pramenech většinou představuje "arkebuzu" a její obdoby ...

2 - půl hák a tuplhák (doppelhaken) - to by mě taky přesně zajímalo, v německých pramenech sem viděl př. Halbrohre (půlhlaveň) kde byla poznámka - kurzmusketten (krátké muškety). Tuplhák zmiňuje př. Pekař v Knize o Kosti a jde nejspíš o hradebnici..opak by tedy mohl odpovídat menší zbrani než klasické "mušketě"


sp.: muzeum v příboře vystavuje meč (palaš) připisovaný ondrášovi..
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Avátar uživatele
Kaput
Příspěvky: 19
Registrován: So 31. Led 2009 23:46:50

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Kaput »

KASCHA napsal::twisted: výstraha - ačkoli sem eště neviděl tuhle práci p. Tichánka - znám dost jeho jiných (i jeho osob.) a důrazně varuji všechny, kteří by je brali za bernou minci - všechno si ověřte!! zmíněný má velmi lehkou ruku.. :evil:
Bohužel kniha neobsahuje poznámkový aparát. :( A je trochu chaotická. Hledat něco v obsahu je ze trest. Ohromné množství malinkatých kapitol. Tváří se, že je populární, ale je někde na půl cesty. Nejednomu romantickému obrázku je věnována spousta místa a přitom jiným, které mají větší smysl jen maličko. Potěší ofocené těšínské soudní protokoly (s přepisem) ale absence překladu u hukvaldských z nich asi leckoho zklame.
1 - dlouhou ručnicí je podle mě myšleno všechno co není ručnice, která v českých pramenech většinou představuje "arkebuzu" a její obdoby ...

2 - půl hák a tuplhák (doppelhaken) - to by mě taky přesně zajímalo, v německých pramenech sem viděl př. Halbrohre (půlhlaveň) kde byla poznámka - kurzmusketten (krátké muškety). Tuplhák zmiňuje př. Pekař v Knize o Kosti a jde nejspíš o hradebnici..opak by tedy mohl odpovídat menší zbrani než klasické "mušketě"
Tichánek tam k pulháku píše: "fortášská ručnice s dlouhou hlavní". A nemyslím si, že by věděl něco víc. Když to proženu gůglem, tam mi vypadne výzbroj kuruců, hajduků neb zbojníků (vztahuje se většinou k Uhrám, poč. 18.st za Rákocziho povstání).
sp.: muzeum v příboře vystavuje meč (palaš) připisovaný ondrášovi..
K té šavli tu něco píše Jan Langer. Možná ho taky znáš. Určitě se na ní sjedu podívat.
Avátar uživatele
Ghoblin
Příspěvky: 24
Registrován: Ne 08. Ún 2009 22:37:55
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Ghoblin »

KASCHA napsal:2 - půl hák a tuplhák (doppelhaken) - to by mě taky přesně zajímalo, v německých pramenech sem viděl př. Halbrohre (půlhlaveň) kde byla poznámka - kurzmusketten (krátké muškety). Tuplhák zmiňuje př. Pekař v Knize o Kosti a jde nejspíš o hradebnici..opak by tedy mohl odpovídat menší zbrani než klasické "mušketě"
Půlhák je puška na kterou už nějaký pátek šetřím...zatím jsem neviděl dva kusy které by byly stejné, byly to zbraně s relativné krátkou hlavní - cca 50 cm, ale zato solidní ráže - ta by měla rádově odpovídat ráži mušket pro dané období. Já mám dohledaný kousek na rok 1610 o ráži 23,4 mm. Zámek je obvykle kolečkový.

Tuplhák je klasická hradební puška, ráže cca 25 mm, váha kolem 10 kg, takové malé dělo.
Bog, honor i pieniądze.
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Indyján »

Nechtěl jsem zakládat nové téma. Náhodou čtu historii dobývání hradu Sovince. /Publikace vydaná pány Čermákem, Klučinou a Vilímem, byla k prodeji na hradě./
Je tam zmínka o roku 39, kde každý muž MUSEL! vlastnit řádnou mušketu, kterou musel mít v řádné pohotovosti. Myšleno veškeré obyvatelstvo panství, ne vojáci.

Trochu tomu asi napomohla výroba ve Frýdlantě a Malé Morávce, kde se muškety a pistole vyráběli ve velkém.
Např Rýmařov byl prosluhlý výrobou pušek do roku 1912. Městští radní upláceli důstojníky táhnoucích vojsk nádherně zdobenými pistolemi, aby tábořili mimo město. A zajímavé je množství. Železné hutě v Morávce a Břidličné dodávali císařské armádě týdně 500! mušket, kolik se vyrábělo navíc v Rýmařově není možno zjistit.

To Rýmařovsko sice těžilo dost rudy, ale polohou je podobné Beskydskému podhůří a není to daleko.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Indyján »

A k těm tuplhákům. Při obraně hradu používali dvojité hákovnice. Spřažené hlavně s hákem, asi řádné ráže. Nemůže to být ten váš tuplhák??
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Kaput
Příspěvky: 19
Registrován: So 31. Led 2009 23:46:50

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Kaput »

Právě jsem se vrátil z Kroměříže. Až budu mít nějaké fotky, tak je sem hodím. Potěšilo mě, že diváci mě jako Valacha bezpečně poznávali a je to pro ně rozhodně zajímavá postavička. Nápad zaujal i některé účinkující a na příští rok to už čím dál více vypadá na povstaleckou jednotku. Až budu mít fotky, tak je sem dám. Asi to bude chvíli trvat, protože sůvj foťák jsem neměl.
Avátar uživatele
Kaput
Příspěvky: 19
Registrován: So 31. Led 2009 23:46:50

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Kaput »

Na žádném albu jsem se zatím nenašel, takže tady je pár fotek, co jsme udělali před barákem:

Opravené linky:
http://img60.imageshack.us/img60/7923/dscn4245w.jpg
http://img214.imageshack.us/img214/8624/dscn4244.jpg
http://img86.imageshack.us/img86/2717/dscn4249.jpg
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Indyján »

Hezké, zvláště pokrývka hlavy vypadá dobře. Ale v tomhle odění v horách chcípneš zimou, pokud není červenec. Chtělo by to pořádný kabát a na zimu třeba šubu. A tu flintu..:)
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Odpovědět