Vojáček z Náchoda

Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Zagloba napsal:Já bych se ještě zamyslel nad tím kloboukem. Je ten "opasek" (nevím, zda existuje přiléhavější označení) a další zdobení opravdu nutností? S ohledem na skutečnost, že to určitě něco stálo a klobouk byl (nejen pro obyčejného vojcla) v podstatě spotřebním zbožím, postačoval by podle mně klobouk úplně obyčejný (což se, alespoň si to myslím, přibližuje zjevu prostého blátošlapa nejvíce). Znalejší nechť mě kdyžtak opraví.

A rukavice bych odložil rovněž (pro blátošlapa, i pikenýra, zbytečný luxus).
Asi ano, něco na tom bude :) Díky.
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Saman »

Zagloba napsal:A rukavice bych odložil rovněž (pro blátošlapa, i pikenýra, zbytečný luxus).
Tak s tímto rozhodně nesouhlasím. Pro střelce ano, ale pro pikenýra je to nutnost. Píka je po par akcích otlučená a plná třísek, v rukavicích to nemusíš řešit. Osobně z tohoto důvodu nosím rukavice i jako střelec - na Rajhradě jsme šli na zteč, Švéd na mě šel s píkou, tak jsem mu ji odsekl, chytil levačkou a šel jsem mu po píce na tělo.. on mi ji chtěl vytrhnnout a já skončil s několikacentimetrovým dřevem zapíchnutým v dlani. Kdybych měl rukavice, bylo by o Švéda míň.

Spíš jako blátošlap můžeš zvolit obyčejné hrubé rukavice, žádná jemná kozí kůže. Nebo aspoň bandáž dlaní bez prstů.
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Zagloba »

Já bych v otázce "rukavice ano či ne" vycházel zejména z tehdejších poměrů. To, že my dnes jezdíme na několik bitev do roka, přeci vůbec neznamená, že tomu tak bylo i tehdy. Spousta vojáků se do "pořádné" bitvy vůbec nedostala, přijde mi tedy nesmyslné, aby si takový tehdejší pikenýr schovával rukavice pro případ, že se někdy možná dostane do nějaké mely. Když už se pak něco takového naskytlo, byly podle mně rukavice to poslední, co se řešilo...

Takovou píku po delší době používání (tedy především po dlouhém nošení během stálých přesunů) si naopak představuju notně ohlazenou (alespoň na některých místech), je ale pravdou, že osobní zkušenost s tím nemám.
Avátar uživatele
Jingsavv
Příspěvky: 11
Registrován: So 31. Bře 2012 12:27:50

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Jingsavv »

Na pikaniera rukavice neviem či nejak extra treba. I keď nikdy nevieš čo sa na teba vyrúti v bitke. Ale na mušketiera sa mi zatiaľ viac než osvedčili. Hlavne keď musíš raz za čas odpáliť mušketu z ruky. Imho mať nejaké hrubšie spracované rukavice alebo iba jednu sa oplatí mať v zálohe.
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Saman »

No, podle Gheyna pikenýři rukavice měli, mušketýři ne. Mušketýr potřebuje mít v ruce cit pro zandání doutnáku, nicméně jak jsem psal, mám s rukavicema dobré zkušenosti i jako střelec.
Pikenýr sice mohl prochlastat rukavice, ale je to stejné jako s pobočkou. Looser ji mít nutně nemusel, ale komu záleží na životě, ten si cokoliv mu může pomoci v boji bude hlídat.
Víc se k tomu v tomto vlákně už vyjadřovat nebudu, páč je to offtopic.
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Loudis »

I z vlastní zkušenosti bych si rozhodně netroufl pikenýrovi doporučit, aby rukavice nenosil... Možná jich tehdy většina rukavice neměla, ale dnes jde o bezpečnost. Jednak, jak zde bylo psáno, bojujeme častěji a pak hlavně, máme fajnovější ručičky bez ztvrdlé kůže a mozolů. Jde o zdraví. Kdo měl vražené třísky z píky v dlani a osekané prsty od nějakého nesmrtelného dovedy (který se nebojí bezpečných hrotů), tak mi jistě dá za pravdu. Navíc to nepovažuji za nějký závažný prohřešek proti dobovosti a vyobrazení pikenýra s rukavicemi myslím také není žádnou vzácností (a nejen u Gheyna, jak psal Šaman).
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od raia »

Ehm, ať už to bylo v historii jakékoliv, uvědomte si, že my žijeme v 21.století a vojna nás neživí. Živí nás naše ruce. Takže ať si každý nosí rukavice podle vlastního uvážení.
Houwgh
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od snekoun »

Bez rukavic do boje nelez. Bojiště je plné magorů co rádi sekají přes prsty :roll:
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Snekoun: To jsem si už taky všiml. Nedávno jsem málem díky takovému nějakému přišel o palec. No já osobně si myslím, že rukavice jsou otázkou daného člověka. Rozjela se tady díky tomu docela slušná konverzace :)
Já tedy začnu tím kabátem, doubletem... prostě svrškem. Okoukal jsem z obrazového materiálu, který už tu tuším někdo vyvěsil v nějakém fóru, zhruba střih svršku - kalhoty zatím úplně neřeším. Je to od Meyera vyobrazení kolem roku 1630 (příloha). Takovýhle nějaký střih svršku bych si představoval a mám ho už překreslený. Teď jenom bych se zeptal - pod tím svrškem má být/může být ještě nějaká vesta nebo čistě jenom košile a nazdar bejby? :) Látku bych použil vlnu - našel jsem zde: http://www.arms.cz/index.php?inzerat=22225, zřejmě nějakou hnědou nebo tmavo zelenou... zkrátka přírodní barvu. Rukávy bych nechal uzavřené - stejně je skoro jinak nenosím.
Přílohy
meyer-1630-01.jpg
meyer-1630-01.jpg (181.18 KiB) Zobrazeno 8463 x
Avátar uživatele
Jingsavv
Příspěvky: 11
Registrován: So 31. Bře 2012 12:27:50

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Jingsavv »

Rocker007 napsal:Snekoun: To jsem si už taky všiml. Nedávno jsem málem díky takovému nějakému přišel o palec. No já osobně si myslím, že rukavice jsou otázkou daného člověka. Rozjela se tady díky tomu docela slušná konverzace :)
Já tedy začnu tím kabátem, doubletem... prostě svrškem. Okoukal jsem z obrazového materiálu, který už tu tuším někdo vyvěsil v nějakém fóru, zhruba střih svršku - kalhoty zatím úplně neřeším. Je to od Meyera vyobrazení kolem roku 1630 (příloha). Takovýhle nějaký střih svršku bych si představoval a mám ho už překreslený. Teď jenom bych se zeptal - pod tím svrškem má být/může být ještě nějaká vesta nebo čistě jenom košile a nazdar bejby? :) Látku bych použil vlnu - našel jsem zde: http://www.arms.cz/index.php?inzerat=22225, zřejmě nějakou hnědou nebo tmavo zelenou... zkrátka přírodní barvu. Rukávy bych nechal uzavřené - stejně je skoro jinak nenosím.
ohľadom tej vesty, ak dobre viem tak sa nosila na kabátci, nie pod ním. Ako pozostatok španielskej renesancie. Po kabátcom len košeľa.
A inak, o tej vlne. Máte s daným predajcom nejaké skúsenosti niekto? tiež zháňam vlnu.
Odpovědět