Praní 100% vlny před šitím

Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Alistaire »

Alergie jsou samozřejmý důvod. Tak samozřejmý, že počítám že kdo o nich u sebe ví, tak se ani neptá, a čistí a pere z pudu sebezáchovy. :lol: :mrgreen:

Jinak čistý len se dokáže srazit i o 20%, když na to příjde...
U těch podšivkových a bielizňových látek doporučuju co nejbrutálnější sražení hrubou silou, vypráním na maximum (vyvařením), a vysrážením horkou párou... ušetří to problémy do budoucna, protože některé látky se dokážou srazit po praní opakovaně i několikrát...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Spakona »

opakovaně se sráží právě ty látky kam ty potvory přidávají viskozu - bohužel to většinou nemáš šanci poznat pokud to tam není napsané

mám doma lny které jsou nastavené právě viskozou a spodní šaty z nich ušité se srazily o víc jak deset čísel na výšku a o tom že je nemám šanci dostat přes prsa nemluvě :D

takže lněné látky čisté odstíny (přírodní, bílé a podobně) vyprat na vyvářku
lněné barvené na 60 a při údržbě max na 30, jinak se sepere barva
a vlněné - stačí na 30 - pak už se to buď nepere vůbec, nebo doporučuju čistírnu, případně jen propláchnutí vlažnou vodou

toliko v kostce :)

a jinak - pokud člověk ještě nešil a je to začátečník - nemusí vědět že mu to bude vadit :)
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Olaff »

Pokial clovek je zaciatocnik a nesil, nech zacne, sije, ale neperie vysledok... Ja sice zaciatocnik nie som, videl som mnohe sitie mojej mamy, ale pre istotu som este nic okrem spodarov nepral... Samozrejme, od skutocnych znalcov historickych pseudokostymov som si za odmenu vysluzil oznacenie "humusak"... A vobec, to nie je, to postava, ktoru stvarnujem, pche... Navyse, pusny prach stejne nevyperie ani Pan Boh, tak naco sa s tym trapit? 8-)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od hugo44 »

Před šitím jsme vlnu namočili do vlažné vody.Co s tím dělala Spakona nevím, ale Šárka mi ho pere na 40, protože jinak smrdím jako tchoř.
I po vyprání jsou hadry pořád uzené a to používá kvalitní Západoněmecký prach, tedy prášek.
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
bellestarr
Příspěvky: 7
Registrován: Stř 26. Říj 2011 16:06:18

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od bellestarr »

Ano, mám na mysli vlněné sukno. Kostýmy budu podšívat lnem, které jsem vyprala na 40°C a žádného sražení jsem si nevšimla. Vlnu jsem teda nakonec vyprala v pračce na nastavení Vlna-studená voda a srazila se mi o 2-4% což není tak zlé. Akorát s tím, že mě dodavatel ošidil někde až o 10cm doufám, že to sražení ještě k tomu nebude představovat problém:) Uvidíme...
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Alistaire »

hugo44 napsal:... Co s tím dělala Spakona nevím, ale Šárka mi ho pere na 40, protože jinak smrdím jako tchoř.
I po vyprání jsou hadry pořád uzené a to používá kvalitní Západoněmecký prach, tedy prášek...
jistě... to musíš ty hadry hlavně větrat na průvanu, praní tomu opravdu nepomůže...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od hugo44 »

U tý výhně tak nasmrádnu, že to větrání v průvanu nezabralo. Původně jsem prát nechtěl, ale jinak to nešlo. :lol:
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Spakona »

no Hugo já sem to stejně ještě vyprala než sem z toho šila, ale jestli to budeš prát moc tak to bude plstnatět a další gatě už tak laciný nebudou :D
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Odpovědět