Bormi, také vojáček

Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Bormi »

Spakona napsal:hlavně ať neudělá stejnou chybu při stříhání jako já
tam kam patří boční klín, tedy na kotnících, se látka jen prostřihne - já tam vystřihla trojúhelníky a pak sem ty punčochy nemohla napasovat, protože byly moc široké a málem mě u toho trefil šlak :D


Díky za postřeh. Upozorním! :D
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Bormi »

Ahoj,
tak s Alistairovou laskavou pomocí se mi podařilo spáchat punčochy. Švadlena již dodala zbytek a tak mi k úplné spokojenosti scházejí už jen nízké boty.
Tady je výsledek (mimo těch bot samozřejmě :D )
košile - len, dle návodu Mortaigne
kabátec - vlna, dle J. Arnold
kalhoty - vlna, dle J. Arnold
punčochy - len, dle Alistairových rad

Teď když se tak na tu fotku dívám, vidím že se mi "narovnal pas". Je střižený do oblouku, ale na šosech kabátce je vidět, že se srovnaly. Může to být příliš těsným svázáním kabátce s pasem kalhot? V pase kabátce je v podšívce našitý pruh, skrz který je prošněrovaný pas kalhot. Bez sešněrování tento efekt nevidím - šosy směřují pěkně špičkou dolů.
Přílohy
Knoflíky poklopec.jpg
Knoflíky poklopec.jpg (130.22 KiB) Zobrazeno 11588 x
Knoflíky kabátec.jpg
Knoflíky kabátec.jpg (111.01 KiB) Zobrazeno 11588 x
Bormi vz.2011.jpg
Bormi vz.2011.jpg (145.79 KiB) Zobrazeno 11588 x
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Bormi »

A ještě šněrování kalhot ke kabátci a malé srovnání s minulostí :D
Přílohy
Bormi vz.2005.jpg
Bormi vz.2005.jpg (138.22 KiB) Zobrazeno 11588 x
Šněrování kabátec x kalhoty.jpg
Šněrování kabátec x kalhoty.jpg (102.32 KiB) Zobrazeno 11588 x
Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Dorlas »

mne sa to celkom páči ;) akurát myslím že tie šosy by mali byť viac strihané do lichobežníka aby sa viac prekryli...rovný pás je vpohode...
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od deCarabas »

Existovali aj doublety s rovnym pasom, to je ok :) Je to fajn, skus dat aj fotku s uplne zapnutym doubletom, nech vidno, ako sadne.
Obrázek
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Loudis »

Bormi napsal: Teď když se tak na tu fotku dívám, vidím že se mi "narovnal pas". Je střižený do oblouku, ale na šosech kabátce je vidět, že se srovnaly. Může to být příliš těsným svázáním kabátce s pasem kalhot? V pase kabátce je v podšívce našitý pruh, skrz který je prošněrovaný pas kalhot. Bez sešněrování tento efekt nevidím - šosy směřují pěkně špičkou dolů.
Ano, může to tím být. Pokud chceš, aby Ti prodloužená špička těla kabátce směřovala pěkně dolů, je třeba mít jednak předek kabátce dostatečně vyztužený (ony výztuhové trojúhleníky jsou na střizích Arnoldové dobře vidět a není radno je ignorovat - jsou buď z několika vrstev hustě prošité látky, nebo jsou do nich dokonce vloženy kostice či jiná armatura). Další pomocnou záležitostí je samostatné přivázání oné špičky kabátce ke kalhotům - buď k obdobně spuštěnému pasu kalhot (pokud přivážeš pas kabátce k rovnému pasu kalhot, je logické, že to pas kabátu srovná...), nebo dokonce i níže v místech poklopce. Opět je to na některých střizích u Arnoldové vidět.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od bruuk »

Taky může pomoct trochu vyvinutější břišní sval...
:)
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od deCarabas »

Jo, Bormi, este mi napadlo - tie gombiky, co mas z koralok, nie su omotane nitou moc riedko? ja som robil cosi podobne a sral som sa s tym, az kym drevo nebolo vobec vidiet.
Obrázek
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Bormi »

Ahoj,
díky za postřehy. Až do zítřejšího rána jsem v práci, ale zítra odpoledne to nafotím ještě jednou zapnuté až ke krku 8-)
Měl jsem za to, že vyztužené břicho by bylo záležitostí spíš pro někoho aspoň trošku majetnějšího než jen obyčejného vojáka. Tak teď ze stejné logiky usuzuji - jednodušší provedení = jednodušší vizáž a tudíž se asi musím smířit s rovnějším pasem, co. Ještě zkusím přední tkanice trošku popustit, aby nebyly utažené úplně na těsno a pustily šosy níž.
Knoflíky mě vůbec nenapadly. Angličtinou bohužel nedisponuji a má švadlena je na tom jen o maličko lépe, takže se spolehla na překlad od kamarádky a na obrázek z Arnoldové. Až teď mě napadá, že obrázek je možná ilustrativní pro výrobu a ne finální výrobek. Ale to není žádný problém doplnit.
rado
Příspěvky: 73
Registrován: Stř 15. Črc 2009 9:50:54

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od rado »

Bormi napsal:Ahoj,
díky za postřehy. Až do zítřejšího rána jsem v práci, ale zítra odpoledne to nafotím ještě jednou zapnuté až ke krku 8-)
Měl jsem za to, že vyztužené břicho by bylo záležitostí spíš pro někoho aspoň trošku majetnějšího než jen obyčejného vojáka. Tak teď ze stejné logiky usuzuji - jednodušší provedení = jednodušší vizáž a tudíž se asi musím smířit s rovnějším pasem, co. Ještě zkusím přední tkanice trošku popustit, aby nebyly utažené úplně na těsno a pustily šosy níž.
Knoflíky mě vůbec nenapadly. Angličtinou bohužel nedisponuji a má švadlena je na tom jen o maličko lépe, takže se spolehla na překlad od kamarádky a na obrázek z Arnoldové. Až teď mě napadá, že obrázek je možná ilustrativní pro výrobu a ne finální výrobek. Ale to není žádný problém doplnit.
Vystuzenia a ine "armatury" asi naozaj patria skor k honosnejsim kostymom. napriek tomu by som palicu nad peknym spicatym bruchom nelamal. ako mas na kabatec nasity pas, ku ktoremu sa privazuju nohavice? je po celom spodnom okraji kabatca?
totiz: ak si vsimnes pozorne niektore zo strihov v Arnoldovej (napr. vzor 18, str. 84 a vzor 22 na str. 88), tak pas nejde po celom spodnom okraji, ale konci v mieste, kde zacina spodny okraj prudko smerovat nadol. spicaty predok kabatca tak ostava volny a smeruje pekne nadol, nie je viazanim tahany k pasu nohavic (dufam ze to nie je prilis nezrozumitelne, lahsie by sa to ukazalo, ako popisalo:))
mam to vyskusane, funguje to.
Odpovědět