Vojáček Koli

Odpovědět
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od raia »

Alistaire napsal:Achjo, taková tradiční chyba :( ...
Jen ten plášť je dyftýnový.

Co se týče mého názoru - je škoda, že jsi s tím přišel až po dohotovení, každopádně aspoň se díky tomu další poučí.

U tvého kabátu bych já osobně udělal následující změny:
varianta A) = kabát
- vyměnil knoflíky
- sešil rukávy - pořizovat si knoflíkové zapínání myslím zbytečně náročné (jak finančně tak časově).
- s rozevřenými šorci už asi moc nenaděláš, pokud teda nebudeš takové prase jako jsem já a nepřišiješ si tam prostě další kusy látky (=hnus ojeb).

varianta B) = doublet
! použitelná v případě, že ty rukávy jsou skutečně úzké !
- ustřihnout spodek tak, aby vznikl skutečný doublet s výrazným vysokým pasem, a do něj našít menší šosy (pokud chceš dělat obyč vojáka, tak bych se stranil různých módních úchylek a udělal bych jednoduchý rozšiřující se pas s pár "šosíky", nebo dokonce "jedním dokola")
Avátar uživatele
Koli
Příspěvky: 27
Registrován: Út 31. Srp 2010 16:48:48

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od Koli »

Alistaire: udělat knoflíky na rukávech je to nejmenší, co můžu udělat. Ale že bych se bál, že na Bílé umrznu - pokud bude jako loni, ještě rád si budu kabátec sundávat, ovšem jestli to bude jako před 2 roky, pak ať mě chrání všichni svatí:).
Nevím, jestli jsem to opravdu tak blbě nafotil, ale pas (nejužší místo) mám skutečně na posledním žebru.

Raia: prostřih: mám za to, že to byla hlavně módní záležitost, pozůstatek renesance.
šíře rukávu: obrázek klame, je to natolik úzké, že mám co dělat, ať pod sešpendlený rukáv nacpu širší rukáv košile. A ten rukáv manžetu nemá, je jenom sepnutý knoflíkem (šíře u zápěstí není o moc menší než v lokti nebo u ramene - s ohledem na pohyblivost samozřejmě).
Kalhoty nejsou vyboulené, střih je rovný. Dojem boulí dělá to, že nohavice jsou poskládané v pasovém límci. Nebyl účel udělat rovné kalhoty, chtěl jsem věrně okopírovat střih.
Boty: tuto sezónu už dochodím v těchto a přes zimu se to nějak pokusím vyřešit.

Teď taková hypotéza, snad kvůli ní nebudu za ještě většího hlupáka: většinou argumentujete tím, že na spodní kabátec je to příliš dlouhé: nestačilo by zkrátit šorc, aby to bylo použitelnější?
Avátar uživatele
Koli
Příspěvky: 27
Registrován: Út 31. Srp 2010 16:48:48

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od Koli »

Tak Raia byl rychlejší.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od raia »

Koli napsal:Tak Raia byl rychlejší.
Rádo se stalo ;) .

PS: Rád bych na to mrknul vlastním okem i na Bílendě, jestli mohu. Šil jsem si teďka taky nějaký kalhoty, a dělá mi to podobný vybouleniny :?
Avátar uživatele
Koli
Příspěvky: 27
Registrován: Út 31. Srp 2010 16:48:48

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od Koli »

Rád zapůjčím k prohlédnutí, pokud to někomu pomůže. Abych si vzal na Bílou druhé gatě, ať nemusím běhat s holým zadkem:)

Pro ujasnění: co jsi měl na mysli tím "ustřihnout spodek" kabátce?
a) zkrátit šosy?
b) ustřihnout to v pase a našít nové šosy?
c) něco úplně jiného?
Osobně bych se přikláněl k variantě a), je to nejjednodušší a dovolím si říct, že to zvládnu i já.

V případě, že z toho bude kabátec/doublet a budu došívat knoflíky na rukávy: je akceptovatelné použít dále ty, co mám vpředu nebo je nutné všechno vyměnit za látkové?
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od Alistaire »

no, podívej, i když to bude znít asi možná tvrdě, tak podle mě se nevyplatí do tohoto investovat víc úsilí, než na sestehování rukávů, eventuelně udělání zapínání na nich. Kalhoty neřeším, vypadají celkem přiměřeně. Sice bych si tipoval, že díky tomu že se mi zdají být taky užší než by měly být ti možná v předklonu prdnou, ale to uvidíš.

Ta "tradiční chyba", jak už jsem zmiňoval je z neznalosti smíchání dvou a více nesourodých věcí. Zde prvky se svrchního kabátu skombinované s prvky doubletu, bohužel v neštastném poměru. To co máš neodpovídá střihu toho kabátku (ať se jmenuje jak se jmenuje) co jsi uvedl jako zdroj, tím mixnutím neodpovídá v podstatě ničemu. Když bysme vzali některé části, tak jsou samy o sobě celkem dobré, ale v té kombinaci rohodně ne.

Prostě není to (ani materiálově) tak dobré, aby se dalo relativně jednoduchou úpravou docílit aby to vypadalo bezchybně. když se pustíš do úprav a přešívání, stejně nakonec nebudeš s výsledkem spokojen.

Moje rada stále je, udělej jednoduchou úpravu pro nošení letos do konce sezóny (knoflíky na rukávy použij klidně ty co vepředu, tím už to nezhoršíš ani nevylepšíš), a zamakej na novém, vlněném svrchníčku.
Vyjde tě to nejlépe, nejjednodušeji a nejlevněji.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od raia »

Koli napsal:Pro ujasnění: co jsi měl na mysli tím "ustřihnout spodek" kabátce?
a) zkrátit šosy?
b) ustřihnout to v pase a našít nové šosy?
c) něco úplně jiného?
Osobně bych se přikláněl k variantě a), je to nejjednodušší a dovolím si říct, že to zvládnu i já.
b) a c) (viz Alistaire) je správně
Koli napsal: V případě, že z toho bude kabátec/doublet a budu došívat knoflíky na rukávy: je akceptovatelné použít dále ty, co mám vpředu nebo je nutné všechno vyměnit za látkové?
Myslím, že na doubletu nebudou ty kovové až tolik bít do očí, takže za mne ano, možeš je použit.
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od Indyján »

Koli napsal:Rád zapůjčím k prohlédnutí, pokud to někomu pomůže. Abych si vzal na Bílou druhé gatě, ať nemusím běhat s holým zadkem:)


Ty nemáš spodky? Chodíš naostro? :lol:
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od Alistaire »

já nosím trenýrky s myšičkama, nebo se žralokem...

například... :lol:
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od mahy »

Alistaire napsal:já nosím trenýrky s myšičkama, nebo se žralokem...

například... :lol:
No to snad néé :twisted: A fofrem se jdi udat do sběrny keckařů! Trenýrky pod kalhoty- upálit, rozčtvrtit...

...nosím je taky. ;) Nepředpokládám, že bych při akci na někoho vystrkoval prdel, takže je každýmu šuma fuck co pod těmi kalhotami nosím :D
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Odpovědět