Random

Random
Příspěvky: 5
Registrován: Stř 21. Srp 2013 21:29:47

Random

Příspěvek od Random »

Zdravím vespolek, třicítkový kostým jsem si pořídil v podstatě kvůli Rondímu plesu, ale říkal jsem si, proč se nepředvést zkušeným.
Kostým šila Johanka, datace je "cca Bílá Hora". Chvíli jsem uvažoval, že si k vám odskočím, abych přišel na jiné myšlenky, ale po přeskupení priorit v mé domovské pozdní patnáctce už mě to tolik nepálí. Přesto - pro doplnění - nehodlám se vybavovat do války, protože pokud se někam vydám, tak jako pištec. Takže mám ještě přílbu (šturmhauba dané datace od Míry Valenty) a pouzdro s malou a velkou flétnou.

Oblek je v tuto chvíli velmi dobový, jinými slovy mi moc nesedí - oproti okamžiku ušití jsem totiž zhubnul a v pase je to vidět :twisted:
Košile lněná, se stojáčkem, límec je vkládaný, v tuto chvíli lehce přišitý (ale mám i špendlíky), na krku vázací na tkanici, kabátec a kalhoty vlněné, podšité lnem, pevně spojené všitým páskem a provázané tkanicí podle zdejšího návodu, pod kabátcem pásek s měšcem a závěsem, v závěsu jednoduchá storta (vznikla předělávkou staršího tesáku od Axíka).

R_1.jpg
R_2.jpg
R_3.jpg
Nikdo mi nerozumí. Jsem totiž záhadný.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Random

Příspěvek od vechio »

Vítej v klubu.. ;)
Chceš odbornou kritiku a nebo ti stačí ujištění, že tento výtvor patří do té lepší třetiny toho co se dá vidět ve tricitkovém světě? :idea:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Random
Příspěvky: 5
Registrován: Stř 21. Srp 2013 21:29:47

Re: Random

Příspěvek od Random »

Rád bych oboje, prosím :-)

Tím, že je třicítka pro mě okrajová, nechci se ji "učit", proto od začátku spoléhám na rady zkušených (že, Alistaire?).
Nikdo mi nerozumí. Jsem totiž záhadný.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Random

Příspěvek od Olaff »

Ako pisal Vechio, ohodnotil by som to ako vyssi standard v nasich koncinach... Avsak niekolko rychlovyhrad by som voci tomu mal (rychlovyhrady v zmysle "vzhladom na vytazenost to sem palim co najrychlejsie").

Vo svojom texte budem vychadzat z toho, ze to je usite povodne na vacsi rozmer, takze nie vsetko dokazem vidiet vdaka tomuto rozdielu v rozmeroch...

Na uvod si dovolim poznamku, ze "nie na mieru usite", resp. "nie padnuce" nutne neznamena "dobove", ale na tuto temu sa tu uz viedli rozne debaty, myslim, ze ako-tak to mam vysvetlene niekde tuto: http://common-reenactors.blogspot.sk/20 ... plata.html

Co sa datovania kostymu tyka, osobne mi vdaka siluete, ktora je az prilis rozdielna od siluet odevov typickych pre rane 17. storocie. Tu mam ale problem to presnejsie definovat vdaka tomu zbytocnemu materialu. Urcite ale nesedi rovny pas, ktory aj ked by podla strihu mal posobit ako rovny, je v skutocnosti sa dopredu mierne zvazujuci. Rovnako tak jeden sos okolo celeho tela je sice spravna volba, mal by byt neporovnatelne uzsi (odhadom tak asi 1/4 z toho sucasneho) a nasity k telu tak, aby jeho spodna cast "odstavala" smerom od tela, tu sos pada od svu prakticky kolmo dole. Rukavy su tiez zbytocne siroke, zda sa mi zvlastne ich vsitie do prieramku. Premyslam, ci to nie je prave tym, ze prieramok je povodne na uzsi rukav, ale za to ruku do ohna nedam. Tiez ma doublet malo gombikov a zbytocne velkych, vo velkych rozostupoch od seba, obzvlast to je vidiet na rukavoch, kde by tie gombiky mali byt dokonca este mensie ako na zapinani doubletu. Urcite v tomto pripade, kde gombiky na zapinani su, ako som spominal, zbytocne velke.

Co sa tyka nohavic, aj tu je vidiet nie celkom vydarenu siluetu. Viac materialu by malo byt "na prdeli", nabrateho v pasu, cim by sa vytvorilo zdanie vacsieho zadku, ku kolenam sa nohavice v tomto obdobi skor este zuzovali, ak boli takto nabrate pytle, skor sa koncili nad kolenom, kde boli bud nazbierane do uzkej manzety alebo do canions, "ponozky" prekryvajucej koleno.

Pancuchy ako tieto mi pridu ako nie moc stastna volba, bud by som pouzil site, alebo ak by si rad trochu luxusu, tak pletene dobovejsim postupom (asi len z dovozu, nenasiel som na nikoho, kto by to u nas vyrabal).

Asi najviac do oci ale bije ina "malickost". Opasok sa nosi zvrchu na doublete, nie pod nim. Rovnako tak mesec na takomto opasku je kusok divocina, vacsina nohavic v tomto obdobi bola vybavena vreckami, v ktorych by bol mesec v daleko vacsom bezpeci.

Baret si netrufam rozoberat, jednak ho moc dobre nevidim, jednak nemam barety ako pokryvky hlavy moc dobre napozerane. Ale nejako pocitovo mi tento typ nazbieraneho baretu moc nesedi. Rovnako tak chyba k dojmu uceleneho odevu nejaky typ zvrchniku, aj keby malo ist len o nejaky plast. Tiez nejaky typ snapsacku by sa sikol. Ale tu uz len hadam, kedze "pistec tiahnuci s vojskom" nie je moc presna specifikacia na nejaku komplexnejsiu skladbu odevu.

Inak si ale myslim, ze na vacsine akcii v CR nikto nepovie ani bu, uplne v pohode zapadnes. Ak to chces ale vylepsit, je tam stale dost prace.

EDIT: Limec mi na pistca pride tiez zbytocne moc siroky. Na druhej strane je ale bezva, ze nie je prilepeny ku koseli natrvalo.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Random

Příspěvek od Olaff »

Este mi napadlo... V suvislosti s tym nepadnucim odevom... Kym je materialu navyse, to nie je problem, zuzit a dopasovat sa to da vzdy, je lahsie strihat ako dolepovat neexistujuci material... V pripade, ze mas v doublet medzivrstvu, to bude trochu pracnejsie, ale nic fatalne... Rovnako tak v pripade rukavov, kde rovno mozes po ich zuzeni vymenit gombiky... Aj z toho sosu sa da ustrihnut cosi...

Potom bude doublet o dost lepsi a viac zodpovedat datovaniu k roku 1620. Navyse, ako "dobovy" ho budes moct spokojne oznacit prave az po tej uprave... Upravovanie odevov na postavu nositela vzhladom na modne trendy danej doby je daleko viac "dobove", nez chodenie v o dve cisla vacsom obleceni...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Random

Příspěvek od hugo44 »

Jen by bylo dobré si přečíst co Random píše. Třeba to, že po ušití zhubnul. :-) Hlavně že nemá na sobě píčoviny jako mnozí že. :D
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Random

Příspěvek od Olaff »

Olaff napsal:Vo svojom texte budem vychadzat z toho, ze to je usite povodne na vacsi rozmer, takze nie vsetko dokazem vidiet vdaka tomuto rozdielu v rozmeroch...
Jo, to citanie je skutocne zaludna vec... Skoro ako definicia "picoviny", vsakano... Nejake postrehy ku Randomovmu dotazu ohladom oblecenia by som ale asi cakal zbytocne, ze?

Rozhodne sa ale rad necham poucit, ake ma schudnutie vplyv napriklad na velkost a rozostupy gombikov, sirku rukavov, sirku sosov, sposob vyroby pancuch alebo nespravny sposob nosenia zavesniku...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Random
Příspěvky: 5
Registrován: Stř 21. Srp 2013 21:29:47

Re: Random

Příspěvek od Random »

Teď mi tady zmizela rozepsaná zpráva, no tak znovu, ale stručněji.

Zmínka o dobovosti ve vztahu k nepadnoucímu oblečení byla spíš vtip, než cokoliv jiného, byl jsem nepochopen. Kabátec byl původně na tělo těsně a jak se zdá, za pár měsíců zase bude. Pas by neměl být úplně rovný, na to se ještě podívám.

Šos - této poznámce moc nerozumím, vycházel jsem z vyobrazení, která tu v diskusích jsou různě uváděna, pokud možno s danou datací, takže především "student v hnědém" nebo "dětští muzikanti" (Molnaer J. Miese, 1629), kde tuto šířku šosu vidíš.

Nošení opasku pod kabátcem odpovídá například obrazu Sebastiaena Vrancxce (Bitevní scéna, 1625-30), ale nemám problém s tím, nosit ho přes.

Barety tohoto typu najdeš například na obrazech Davida Tenierse Staršího, především kuřácké scény z hospod (tedy běžný lid).

Knoflíky - no, švadlena měla stejné obrázky, jako cituji. Dopadlo to takhle.

To, že není žádná velká diskuse, si vykládám jako fakt, že ten kostým zase tak strašný není a pokud se někdy někde objevím, nebudou mě lidi kolem kamenovat. To mi stačí, za názory děkuji.
Nikdo mi nerozumí. Jsem totiž záhadný.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Random

Příspěvek od Olaff »

Som tlaceny casom, takze skusim tiez len strucne.... Snad to nebude problem...

Vtip som skutocne nepochopil. Dovodom je, ze veta "nepadne mi to, je to dobove, pretoze som chudobny vojak a nemam na padnuci odev a tak to urcite bolo", je prilis casto znejuca v suvislosti s tym, ze je niekto hrdym majitelom nespravne usitej "picoviny", aby som citoval klasika... Takze sa za to ospravedlnujem... O to viac, ze zvycajne mam podobny problem, a to ze moja telesna vaha a parametre kolisu pomerne casto a hodne....

Obrazy, ktore si spominal...

"Student" a "Muzikanti" su datovani na tridsiate roky, nie dvadsiate, su datovane na Holandsko, nie Cechy... Ano, zoldnieri tiahli za kseftom a podobne, ale... Obrazy malovane v 30. rokoch zobrazuju modu rokov 30., nie 20., medzi tymito su jednoducho vizualne rozdiely... A je ich vidiet... Nehovoriac o fakte, ze na oboch obrazoch nie je zobrazeny jeden celistvy sos okolo celeho tela (ako do cca 20. rokov), ale viacero vacsich sosov, takych typickych prave pre roky 30. Rozdiely v siluetach v zavislosti na obdobiach su paradne popisane v Zborniku tricetilete valky spred par rokov, su v Alistairovej prednaske....

Barety na obrazoch Davida Teniersa a aj zdrvujuca vacsina baretov pre toto obdobie vyzeraju inak, je ich dostatok na to, aby sa dal ich tvar porovnat s tvarom tvojho baretu a vidiet rozdiel...

Co sa tyka zavesniku na doublete na Vrancxovych obrazoch.... Neviem konkretne dohladat ten tebou spominany, ale vacsinou ak ma niekto na tychto obrazoch zavesnik pod doubletom, je to tym, ze je bud doublet rozopnuty, alebo nema zosnurovane nohavice s doubletom, alebo je na doublete este jedna tazsie rozpoznatelna vrstva, alebo to nie je mozne tak jednoznacne urcit vzhladom na rozlisenie postavy... Ak aj ktosi taky je, je to jadnoznacne vyrazna mensina, doslova rarita, pretoze je skutocne halda dalsich obrazoch dalsich autorov, kde je zavesnik jednoducho na doublete, z ktorych mnohe konstrukcne su upravene na to, aby bolo mozne zavesnik pohodlne na nich nosit...

Velmi v skratke, odporucam skutocne spominanu Alistairovu prednasku v podobe clanku v danom zborniku, kde okrem ineho popisuje aj pracu s pramenmi a zdrojmi v suvislosti s odievanim a dava to tam hodne kvalitne na lahko pochopitelnych prikladoch zo sucasnosti. Rozhodne neodporucam tvorit kostym podla jedneho konkretneho obrazu bez toho, aby k danej problematike neboli dostudovane dalsie materialy, ktore ti pomozu "dekodovat" tento jeden konkretny obraz. Bez toho to skratka nebude ono...

Mozes si sam vsimnut, ze na bielohorsky kostym si spominal sam obrazy z rokov tridsiatych... Ja by som ti namiesto toho poradil hladat obrazy z obdobia datovaneho 1600-1620, vzhladom na vyssie napisane o tom, aky typ odevov bol zachytavany maliarmi... Navyse, len s obrazmi si skutocne nevystacis... Minimalne kniha Janet Arnoldovej je k tomuto nevyhnutna, v dnesnej dobe lahko zohnatelna. Strihy, obrazky, fotografie detailov a podobne...

Ze tu ziadna velka diskusia k tomu nepanuje, by som ako prejav toho, ze to je dobre, nebral... Je to lepsie ako maju ini, ale dobre to nie je... Ak to mat dobre chces, tak to jednoducho lepsie urobis... Na akejkolvek akcii nanasom uzemi to zapadne minimalne preto, ze aj zdrvujuca vacsina ludi to ma usite v podobnej kvalite... Co neznamena, ze to maju dobre...

Poznam ta z patnastky od Svajciarov a viem, coho si schopny a ver, ze tento kostym je hodne pod tvoje moznosti, co sa tyka historickej vernosti... A to to myslim skutocne v dobrom...;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Odpovědět