Prostě jak to nedělat..

Aneb kritika všeho a všech :-D
Zamčeno
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Olaff »

A to ja napriklad by som nepoucoval Vildu, co ma fotit, ale tych, ktori sa prezentuju ako tridsiatkovi reenactori alebo tridsiatkove cokolvek, aby podstatne zvysili uroven vsetkeho tridsiatkoveho vo svojom najblizsom okoli....

Vilda bude mat co fotit a mne nebude musiet nikto merat prsty...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od vechio »

Marcel napsal:Jedná se o soukromé Vildovo album, složené z nepřebraných fotek, převážně momentek. Je vidět, že máš Olafe dlouhé prsty. Každopádně doporučím tomuto nepoučenému fotografovi, aby fotil jen to, co se mu schválí a vybere. Protože bude pak cokoliv, použito kdykoliv, proti komukoliv... Třeba jak sedíme na toytoyce a utíráme se toaletákem...
Jasně ať žije cenzura.. :roll:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Olaff »

Len tak na okraj mojich dlhych prstov, aby bolo jasne, ako kdekomu hackujem jeho prisne utajene informacie a podobne... Sukromne Vildovo album je medzi jeho ostatnymi sukromnymi albami na rajceti, na ktore sa navyse odkazuje na FB. Vzhladom k tomu, ze ho mam na FB medzi priatelmi, vidim jeho odkazy, ktore neblokuje, rovnako tak, ako on vidi moje, ktore neblokujem...

Uznavam ale, ze uterakove zabery z toiky podla vsetkeho Vilda blokovane ma, kedze som sa k nim este nedostal...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
tornado68
Příspěvky: 6
Registrován: Ne 28. Pro 2014 20:36:22

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od tornado68 »

Zravím všechny, někdy mě přijde, že spouta lidiček co jsem dávají příspěvky se osobně třicetileté války zůcastnila? Prošel jsem celé forum a zjistil jsem, že je zde mnoho zajímavých informací za ktaré jsem rád o rozšířili mě obzor co a jak? To je super, že se zde dozvím o dobových materiálech na zhotovení kostýmu, dobovost zbraní, zbrojí, vybavení tábora a dalších věcí. Ale co mě zaráží jsou debaty o tom, jestli řadový voják může mít drahé pero za kloboukem, zda pěšák může mít jezdecké boty, zda se bitvy může zúčastnil jezdec jako pěšák a kdy někdo komentuje jezdce aniž by na koni někdy seděl,také bych se rád podělil o svůj názor? V konfliktu kde po bitvě u Lützenu v roce 1632 zůstal i král na bojišti ležet polonahý a okraden, v konfliktu, kde se rabovalo, loupilo a kradlo ve velkém, kde se pohybovali jednotky žoldnéřů po Evropě a drancovali by mě nepřekvapovalo, že blátošlap má drahé pero za kloboukem, že pěšák ukradnul mrtvému jedci obuv a nosí jí do rozthání,kdy jezdec který přišel v bitvě nebo šarvátce o koně a neměl jiného, nebo si na bojišti nezrekvíroval jiné zvíře, tak se objeví v pěší jednotce a to s vybavením které je jeho možná jediný majetek, je to žoldnéř a když nemá koně, tak asi mu nikdo nevyplatí žold jako jezdci, ale nechá se naverbovat jako pěšák a dokud si koně neopatří jakým koliv způsobem, tak se do jízdní jednotky asi nevrátí!!!!! Tak nějak si opět připadám jako v Čechách? Jsem nováčkem a jsem rád za veškeré pozitivní informace, historie mě vždy zajímala a rád se budu zúčastňovat akcí, ale prosím neřešte věci, které stejně nevyřešíte o tom stejně žádné dobové informace asi moc nejsou :lol:
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Zagloba »

Ahoj,
máš určitě pravdu v tvrzení, že v průběhu třicetileté války Evropou táhla žoldnéřská vojska, která v tu větší, tu v menší míře drancovala a kradla, kde a co se dalo (nejedná se ostatně o specifikum pouze třicetileté války, nýbrž to lze vztáhnout na desítky jiných ozbrojených konfliktů před 17. stoletím i po něm).

V čem s tebou ale rozhodně souhlasit nelze je zjednodušování, kterého se ve svém příspěvku dopouštíš. Tvá tvrzení jsou postavena prakticky na úvaze: Existují dobové záznamy o drancování/krádežích = drancoval/kradl každý = kořist/lup nosil každý řadový voják při sobě/na sobě.

Netvrdím samozřejmě, že se nekradla třeba tebou zmiňovaná luxusní pštrosí či volavčí pera (ačkoli na místě loupícího vojáka bych asi sbalil celý klobouk) nebo vysoké jezdecké boty (i když zrovna ty boty jsou tak trochu klišé), v ojedinělých případech mohl určitě loupící voják takovou kořist použít i sám pro sebe. Pokud se ale pokusíš vcítit se do mentality tehdejšího obyčejného blátošlapa (alespoň jak předpokládáme, že mohl obyčejný voják uvažovat), zjistíš, že pokud už by se mu dostala do rukou nějaká taková kořist, s největší pravděpodobností by s ní zašel k markytánům, Židům nebo jiným překupníkům (kterých táhly s vojskem spousty) a kořist by zde prodal nebo směnil za něco, co se obyčejnému vojákovi hodilo mnohem víc.

Musíš si také uvědomit, že velitel by obyčejnému pěšákovi dost možná netrpěl módní výstřelky v podobě pštrosích per či vysokých bot, popřípadě by mu takovou nehoráznost zabavil.

O tom, že například pštrosí pera by blátošlapovi v podmínkách jeho vojenské služby (spaní v podstatě na zemi, hlídky, práce na polním opevnění, vše v jakémkoli počasí) vydržela dost krátce, už tady někdo psal. Pokud mám pak v ruce pštrosí pera a vím, že za měsíc mi z nich nic nezbude anebo je můžu ještě dnes prodat a za peníze se třeba pořádně najíst, je volba úplně jasná.

Abych to tedy shrnul a zbytečně to tu nezanášel, pokud zde řešíme právě takové věci, nejde nám o to, abychom někomu šlapali po bábovičkách nebo dokonce překrucovali historii, nýbrž právě naopak - snažíme se přiblížit náš současný zjev co nejvíce zjevu tehdejšího průměrného vojáka, bez všech nepravděpodobných výstřelků a excesů. Nevím, zda jsem tě alespoň trochu uspokojil, ono by to bylo asi spíš na osobní rozhovor, tak se toho dá probrat mnohem víc a srozumitelněji. Pokud chceš, ozvi se mi nasoukromo a můžem to trochu rozvést.
tornado68
Příspěvky: 6
Registrován: Ne 28. Pro 2014 20:36:22

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od tornado68 »

Ahoj, zjednodušení celé věci jsem použil záměrně :lol: o běžném okradani a loupení určitě žádné záznamy nejsou, to jsou věci které nestojí za to zaznamenat. Zaznamenatelne je to pouze ve velkém viz. vyrabovani Pražského hradu a Malé strany švédskými vojsky, když půjdes do Valdštejnské zahrady, tak se tam dozvis, že socha je kopie a originál se nachází v NM Stockholm :oops: . Nechci a nemám v úmyslu nikoho napadat, jen jsem vyjádřil názor a i na tomto fóru se objevují spekulace a domněnky? Vše nebylo a ani nemohlo být zaznamenáno. Jsem zacatecnikem a tak jsem asi jako každý nasekal chyby, viz zakoupení kostýmu z nevhodného materiálu a tak mě čeká výměna :lol: až na to bude, naštěstí jsem se organizoval a další chyby už nenasekal. A právě na toto oceňuji toto forum, jako informační tok. Stavim si figuru arkebuzira a tak mě brka za kloboukem a vysoké boty nepali , ty mě usil Alan Kvasnička a jsou luxusní už jsem je testoval na koni a liboval jsem si jaký měli předci pohodlí. Co spíše budu asi řešit je věc, že na všechny akce kterých se budu chtít zúčastnit koně nedostanu a tak se budu muset jako jezdecká figura začlenit do pěšího regimentu a tady je kámen úrazu, najednou je ze mě pěšák který ma věci a ty nemá mít? Bohužel nejsem tak majetný abych měl dva kostými a navíc jsem na začátku a co teď? Je mě jasný, že stavět jezdeckou figuru bez koně, nebo bez toho abych si ho mohl vypůjčit je nemysl a přesto to někteří lidi dělají, asi pak už jen kvůli těm vysokým botám a brkum za kloboukem!
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Zagloba »

No, jak píšeš, stavět si postavu jezdce v případě, kdy nemám a nebudu mít koně je hloupost. Nevím, jak daleko jsi s výstrojí a výzbrojí, pokud ale nemáš postavu ještě hotovou, doporučuji ti se předělat na pěšáka. Život se ti tím v mnohém zjednoduší, minimálně nebudeš muset (a to ani sám před sebou) vymýšlet krkolomné historky o zastřeleném/pošlém/sežraném koni.

To, že můžeš i dnes potkat na bojištích jednotlivce i celé skupiny, kterým podle jejich výstroje a výzbroje chybí pod zadkem kůň, je nešvar, hodný vymýcení. Docela se divím, že se nám na bojištích potuluje tak málo opěšalých kyrysníků, ale zaplať Bůh za to.
tornado68
Příspěvky: 6
Registrován: Ne 28. Pro 2014 20:36:22

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od tornado68 »

Ahoj, stavim jezdeckou figuru, protože koně mit budu, jinak bych to samozřejmě nedělal, ale poukazoval jsem ma to, ze ne na všechny akce si jej budu moct vzít sebou a pak ze mě bude také pěší jezdec. Ty důvody můžou být zdravotní, ale i finanční. Přeprava není zrovna levná záležitost. Nejsem Rockefeller a nemám na to stavět dvě figury najednou i když tu pěší mám taky v plánu, ale ta jezdecká je můj sen :D .
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od mahy »

Ahoj. Líbí se mi, že nad tím přemýšlíš- už to je dost dobrý základ.
Jinak k věci:
když si uděláš opravdu hezkého echt arkebuzíra, tak to bude docela malé zlo pokud bude bojovat pěšmo- i to se stávalo.
Horší jsou pseudojízdní a pokud jich v poli šlape celá grupa- to vypadá blbě.


Jinak z mého pohledu- když sundáš přilbu(záleží na typu, se šišákem obstojíš), nahradíš ji kloboukem, čepicí, pletenou čepicí atd., když sundáš kyrys, či kolet, tak pod ním máš oděv stejný s pěšákem.

Jediné co bude u tebe jiné jsou vysoké boty, ale ty se opravdu v malé rozumné míře obhájit dají a tvá zbraň.
Takže bych v tom moc problém neviděl.

Naopak pokud budeš na koni- tam tě čeká spousta práce- postavit jízdního tak aby vypadal jak má, to je makačka. Není to jenom o jezdci, je to i o koni- jeho výbava, příslušenství(sedlo, holstry...)

Takže hurá do toho!
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
tornado68
Příspěvky: 6
Registrován: Ne 28. Pro 2014 20:36:22

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od tornado68 »

Ahoj, díky za přání. Mám předlohu z Wagnera, přilbu již mám papenhaimku, meč švédského typu v závěsu přes rameno a renezanční dýku u opasku, vysoké jezdecké boty od Kvasnicky s ostruhami už taky jsou, klobouk, plášť je ale bohužel kostým zatím z nevhodného materiálu, ale na koukatelnem minimu, takže na nějakou dobu upotrebytelny, stejně ho bude většina zakrytá, pod koletem a kyrysem, to bohužel ještě není. Malou a velkou prachovnice jsem již sehnal, ale zatím se mě nedostalo na střelné zbraně, uvažuji o arkebuze a dvemi jezdeckými pistolemi vše s kolečkovými zámky. Sedlo mám již vybrané španělské barokní i s uzdenim, je to celkem v přijatelné cenové relaci. Kůň srarokladrubsky vranik, vycvičen na střelbu i oheň, do lidí jde s vervou, je to koník s policejním výcvikem :lol: . Až bude trochu slusnejsi počasí udelam pár fotek a dam je na fórum. Přidal jsem se k SHS Sinister a tak se jako pěšák schovám do davu zemské hotovosti, bohužel jako jezdec k sobě nikoho nemám a ani nikoho neznám. Byl bych rad za nějaké kontakty? Ještě bych se rad dotázal v knize od Wagnera má postava kterou jsem si vybral za vzor bojové kladivo a ta jsem si ho pořídil, ale nejsem si jistý jestli se ještě používali?
Zamčeno