Ako na to?

Aneb kritika všeho a všech :-D
Odpovědět
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Saman »

Piskot napsal:Nedá mi to abych nereagoval na poslední Loudisův příspěvek, tady hlavně na jeho druhou část...
..Nemohu si pomoci, ale z Tvého příspěvku jsem nabyl dojmu, že se trefuješ převážně do naší publikační činnosti.
Myslím, že to je hodně nešťastné nedorozumění. Já to pochopil tak, že Loudise mrzí, že takto nepublikuje víc lidí.
Stejně jako jsem na začátku diskuze chválil stránky Via Cassa, tak o Mortaigne regimentních stránkach platí totéž. Super články, díky za ně. Bohužel známe lidi, kteří by měli odbornost na to napsat zajímavý článek (nebo ho i napsali), ale nechtějí veřejně publikovat, protože si dost nevěří. Nebo, že přeložený text nepovažují za dílo. Což je škoda.
Vandal napsal:..Teprve tam jsem si uvědomil, kolik se furt dává v třícítce peněz. Třeba na první a druhé válce je běžným zvykem platit si veškéré náklady sám - jídlo, pití, střelivo, dopravu, kompletně vše. Občas, velmi občas se fasuje společný guláš. Není to žádná závratná pointa, je chci říct, že musíme být připravení si všechno platit. Máme prostě kurva drahej koníček a kór v dnešní době je lepší si nezvykat na proplácení jakýchkoliv nákladů.
A to jsou akce pro veřejnost, nebo pro účastníky? Tedy dle Alistaireova rozdělení bitva (1), nebo privátní akce (2)?
Upřímně řečeno, nebude mi vadit zaplatit si náklady pokud se budeme snažit o kvalitní rekonstrukci nějaké bitvy. Ale pod rekonstrukcí si nepředstavuji Bílou Horu, to je obyčejná komerčárna pro masy.
Na druhou stranu, díky komerčárnám můžu jezdit na 10 akcí ročně, zatímco na vlastní náklady bych jezdil daleko méně.
Olaff napsal:.. A ta otazka teda znie, ako by ste si vy predstavovali nejaky podobny projekt?
- Rekonstrukce malé bitvy. Se scénářem, s mrtvolama po salvách, v dobovém prostředí bez moderních elementů na pozadí. To by ale vyžadovalo třeba v pátek několik přednášek - o kontextu bitvy, o průběhu, o pravděpodobném vybavení. Ideálně to i kvalitně zdokumentovat. Bylo by to na pomezí privátní akce a projektu.
- Dobový pochod, či dobový tábor. Ty už nejsou z mojí hlavy - diskuze, co bychom rádi zrealizovali proběhla v rámci hotovosti. Myslím, že pod vlivem Kurovic a Takého malého výletíku.
- Stejně tak živé obrazy (viz. chlubící fórum) mohou být pojaté jako sranda, i jako projekt. Sám nevím, jak to autor pojme, jen doufám, že bude pokračovat.
- Naše markytánky se snaží o dobovou kuchyň. Dobovost neumím posoudit, ale vaří spolehlivě a chutně pro celý regiment. A zkouší i jídla, která možná dobová jsou. Myslím, že projekt nemusí být nutně samostatná akce, ale i takováto nedokumentovaná snaha, pokud se bere vážně.
- .. anebo mé oblíbené vyrabování nicnetušící vesnice spojené se znásilněním panen a postřílením všeho ostatního. :twisted:

Ještě mě dodatečně napadlo:
- z projektů, které se již realizovaly a ještě tu nebyly zmíněny bych připomněl živého Gheyna. Nemyslím si, že by třicítkových projektů bylo málo, jen jsou od stejných lidí..
- a secvičná Hotovosti, kde se snažíme o fungování většího celku jako regimentu tak, aby každý věděl kde je jeho místo. Jestli se to dá považovat za projekt, to, jakožto jeden ze zúčastněných nemohu posoudit, ale možná že každá skupina, která bere třicítku vážně, je vlastně projekt.
Naposledy upravil(a) Saman dne Stř 23. Kvě 2012 0:04:09, celkem upraveno 1 x.
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Loudis »

Šaman to pochopil přesně a i s dalším, co napsal, v základě souhlasím.

Pokud jde o lákavé projekty, přiznám, že mám rád velké akce. Opravdu by se mi líbila akce, kde by se sjelo co největší množství těch, kteří se pokoušejí o historicky věrné zobrazení třicetileté války (trochu se bojím toho, jak by se stanovovala pravidla, ale i to je rozumnou diskusí řešitelné). Z počátku by zcela stačilo postavit co nejreálnější imitaci vojenského tábora (nikoli tak, jak je děláme běžně na akcích, ale tak, jak se stavěly). K tomu se pak dá přiřadit cvičení velkého regimentu i nějaká inscenovaná bitka (třeba podle jednoduchého larpového mustru na zpestření - třeba (ne)potlačená vzpoura :mrgreen: ). V předvečeř akce by se mohla konat jakási "ideová příprava", která může mít jak formu přednášek, tak prostého seznámení s plánem toho, oč se pokoušíme a proč to děláme takhle. Podle mého názoru by však muselo jít skutečně o širokoplatformovou spolupráci rovnoprávných subjektů. Jinak mám obavu, že se dohromady nedáme - zvláště při současných ne vždy ideálních mezilidských vztazích. Do detailů nebudu zacházet, ale takto nějak by asi vypadala akce, které bych nejspíš nemohl odolat.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Olaff »

Loudis napsal:Opravdu by se mi líbila akce, kde by se sjelo co největší množství těch, kteří se pokoušejí o historicky věrné zobrazení třicetileté války (trochu se bojím toho, jak by se stanovovala pravidla, ale i to je rozumnou diskusí řešitelné).
Nesetri sa, sem s nejakymi prikladmi, predstavou...;)
Loudis napsal:V předvečeř akce by se mohla konat jakási "ideová příprava", která může mít jak formu přednášek, tak prostého seznámení s plánem toho, oč se pokoušíme a proč to děláme takhle.
Nie zly napad, ale opat, nesetri sa, plasni to sem "na plnu hubu", o co sa snazime a preco to robime, ako to robime?
Loudis napsal:Podle mého názoru by však muselo jít skutečně o širokoplatformovou spolupráci rovnoprávných subjektů.
Tu by ma inak celkom zaujimala definicia rovnopravneho subjektu, ak by si bol taky dobry...;)
Loudis napsal:Do detailů nebudu zacházet, ale takto nějak by asi vypadala akce, které bych nejspíš nemohl odolat.
Pokojne do tych detailov zajdi. Na druhej strane, z mojho pohladu je to "len" popis idealnej akcie, v porovnani s celkovou koncepciou niektoreho z konkretnych spominanych projektov ide o definiciu inej veci. Projekt stoji nad akciami, akcie su organizovane clenmi alebo zoskupeniami angazovanymi v projekte. Neviem to vysvetlit jednoduchsie. Rovnako tak Saman vacsinou spomina len akesi dielcie vysledky a vystupy, pripadne len sucasti niecoho vacsieho. Mna zaujima "to vacsie"...;)

Nebudme predsa troskari, ked mozeme hrat vyssiu ligu... :twisted:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Algy »

Dovolím si také přihodit pár myšlenek do brainstormingového mlýna.
Byl jsem delší dobu mimo net a mezitím toho bylo spousta napsáno, tudíž už nebudu už reagovat na konkrétní starší příspěvky, ale spíše jen obecně.

K povzdechům nad malým počtem reenactorů a jejich přístupem:
Osobně si nemyslím, že by byl poměr kvalitních skupin ve starších obdobích oproti třicítce nějak markantně větší. Musíme brát v potaz to, že staršími obdobími („středověkem“, „gotikou“ – záměrně teď nedělím na století) se zabývá daleko více lidí než třicítkou. Tudíž pokud se z nich vykrystalizuje poměrově stejná skupina lidí, zabývající se rekonstrukcí historie vážněji, je logicky početnější. Tím, že takto vyčlenění lidé tvoří většinou soudržné celky (např. výše zmiňované projekty), jsou pak více vidět a můžeme snadno nabýt dojmu, že je to hlavní a jediný proud v těchto obdobích. Kromě těchto jedinců je spousta dalších šermířů, kteří se zabývají „gotikou“ romanticky, zběsile a absolutně mimo většinu reálií doby. Vzhledem k tomu, že pro starší období je pořádaných akcí spousta, tak se tyto různorodé přístupy více rozmělní, neboť každý jede raději na akci, kde potká lidi svojí krevní skupiny. Pak jsou akce, kde je vidět „úžasný vzestup“, ale pak jsou akce, kde není posun vidět žádný. Ty se však raději v podobných diskuzích zapomínají a nezmiňují.
Jako typický příklad mi přijde třeba letošní Kolín. Datace 1536. Výsledek můžete posoudit sami. http://gogo-foto.rajce.idnes.cz/bitva_Kolin_2012/
Z druhé strany spektra pak jako příklad nabízím Budyni. Datace cca 1470 http://krason2.rajce.idnes.cz/2011-08-13_Bitva_Budyne/
Věřím, že vše výše psané je každému z nás podvědomě zřejmé, ale lehce se na to při diskuzi může zapomenout.

K rozbrojům:
Nikdy jsem neměl zatím větší problém se získáním odpovědi na své otázky. S pravdivostí odpovědí si však jist vždy nejsem. Nicméně nejsem v pozici (laik v historii, samouk a téměř nevzdělanec, praktik), abych je zpochybňoval nebo s nimi polemizoval. Pokud je tedy mnou čtený článek od člověka, kterého pokládám za zkušenějšího, zavádějící, nejsem schopen to vždy rozlišit. Prostě mu chci věřit, porovnat ho s jinými články a se selským rozumem. Při výrobě např. kostýmu pak holt pracuji s rizikem, že to co dělám, bude za pár let bráno jako špatné. Stalo se mi to již mnohokrát a nejsem sám, což každý z vás z vlastní zkušenosti jistě potvrdí.
Ne každý z nás chce nebo může dělat náš koníček na „profesionální“ úrovni vědomostí. Spousta z nás jsou pouze konzumenti informací, maximálně pak jen dolaďovači detailů. Chápu, že precizní profi článek zvažuje více zdrojů, bere v potaz více aspektů a je důvěryhodnější a často i rozsáhlejší. Nicméně mi většinou ke štěstí stačí i článek tendenční a publicistický, zejména když se nestydí na to sám upozornit. Pro mne je důležité, že informace tečou, a že si je, pokud chci, můžu ověřit. Naopak se vyhýbám článkům, příspěvkům a názorům, které něco řeší černobíle a definitivně. Popřípadě malicherně slovíčkaří či jinak ujíždějí. (nap. Diskuze o zdobení papenhaimek, která, ač zajímavá i přínosná, je přesto z poloviny o hovně, což mi je líto. A nemá cenu rozebírat, která konkrétní část je která, ale nedalo mi to se nezmínit.) Závěrem k tomuto tématu se vrátím ke starším obdobím. Nevím, kolik ze zde přítomných diskutérů, se zabývá i staršími obdobími, ale ti co ano, mi jistě potvrdí, že diskuze obdobné těmto (směr koníčku, Jak na to, zdobení papenhaimky,…) probíhají i na fórech pro starší období a to ještě zapáleněji a leckdy i nevraživěji. Stejně tak i diskuze o relevantnosti článků, příspěvků a fundovanosti pisatelů. Prostě lidi jsou stále lidi a je jedno jakým obdobím se zabývají. Naopak mi přijde, že prostředí třicítky je daleko otevřenější a přístupnější. Tudíž pišme, bavme se, komunikujme, raďme, kritizujme, ale držme se stranou od osobních postojů, definitivních názorů a osobních nevraživostí.

K projektům obecně:
Jelikož jsem namočen ve více výše zmíněných projektech (Dvůr, PRO FIDE (Johanité), Švýcarská pěchota)a vím jak fungují, tak sem nadhodím pár obecných myšlenek o nich. Oficiální informace jsou na jejich webovkách, které jistě stojí za přečtení.
Obecně každý z těchto projektů trpí stále nemocemi, které nejsou na venek nikdy vidět. Ať už jsou to choroby dětské, růstové, dospělácké nebo seniorské. Prostě projekt je věčný vývoj. Každý má svá období růstu, stagnace a občas i zániku. Každý z nich vyrostl na myšlence pár jednotlivců a většinou je tak silný jako myšlenka a úsilí těchto lidí.
Převedu-li to na naše období, tak pokud má vzniknout nějaký větší projekt, musí vzejít z jedné hlavy, maximálně dvou, a tudíž je celá tahle diskuze je pro mne spíše inspirací, než cestou k nějakému mega cíli. Všeobecná platforma (soubor pravidel) by byla pěkná, ale myslím, že v současnosti je nereálná. Věřím, že vznikne postupně a přebíráním zažitého/sovědčeného. (příkladem budiž eurošíp a jeho všeobecné přijetí na ranější období). Vznik velkého projektu na základě dohody rovnoprávných subjektů (asi skupin? Jednotek?) si ani nedovedu představit. (Dovedu si ale představit jeho vznik jako výsledek dohody hlav těchto subjektů, nicméně byla by to věc náročná a složitá).

A na závěr konečně něco k tématu: Projekty (spíše akce), které by se líbily mně (a které snad jednou i spáchám), jsou tyto:

Dobová výprava: Více denní přesun menší vojenské jednotky z místa A do místa B. Každá tato výprava bude mít určitý scénář a námět (např. ústup z bitvy, průzkum nepřátelského území, hledání zimoviště atd., může jít i o více nezávislých jednotek s různou trasou a různými úkoly)) Společnými pravidly pak by bylo dodržování dohodnuté míry dobovosti včetně všech aspektů. (vaření, mluva, hlídky, hiearchie v jednotce, přespávání, atd.). Kromě tohoto základu by bylo pro účastníky závazné i plnění doplňkových úkolů, misí a pravidel. (jakýsi Larp – najdi, přines, schovej, zjisti, přepadni, atd…). Součástí je i soubor pravidel pro boj a používání zbraní, tak aby to bylo bezpečné a přitom věrohodně simulovalo účinky. Cílem je vyzkoušet některé dobové postupy a řešení běžných problému, otestování fyzičky, společná zábava a užití si hry.

Šarvátka: Dvě i více znepřátelených stran se utáboří v neznámém vymezeném prostoru (min. 4km2)a podnikají proti sobě vojenské akce dle libosti. Základem, kromě dobového vybavení dohodnuté úrovně, je respektování pravidel (hierachie, poslouchání rozkazů, podřízení se trestům apod.). Součástí akce by byl průzkum, vyjednávání, manévry i boj. Zadání opět podobné Larpu (instrukce pro každou stranu zvlášť a různé, atd.) Cílem je vyzkoušet některé dobové postupy a řešení na různých úrovních (taktika, strategie, důstojník, voják, atd.), společná zábava a užití si hry.

Obrazy ze života: Krátké hrané scénky z prostředí 30.tky natáčené na kameru a vystavené na internet jako dokument/reklama/náborový materiál. Vše připravováno a laděno s důrazem na detail, historickou věrohodnost i umělecké zpracování. Krátko metrážní. (30 sec.-5 min.) (Náměty: Souboj, výstřel, zranění, vaření, přepad, obchod, stráž, apod… ) Cílem je vypíchnutí toho nejlepšího z našeho období, poučení pro sebe i ostatní.

Společná secvičná: Společné setkání lidí našeho koníčku s rozdílnou úrovní přístupu. Akce bude rozdělena na několik částí. 1) přednáškový blok, 2) prezentace jednotlivých účastnících se jednotek a sdružení 3) moderovaný diskuzní blok na předem daná témata, 4) bojový blok (nácvik manévrů, polní střet apod.), 5) volný program a družba, 6) praktické workshopy. Akce bude zaměřena primárně pro lidi z koníčku, ale i veřejnost. Cílem je porovnání poznatků a postupů, výměna názorů, společná zábava, poučení a poučení se. Vedlejším cílem pak bude dohoda o spolupráci na komerčních akcích, jejich zpestření apod. (naučení se vzájemných perliček do bitvy (zranění, průstřel zástupu dělem, zahrání přeběhnutí apod., dále pak dohodnutí budování táborů (tvaru), návštěvy důstojníků, např. podpisy najímacích listin apod. – v podstatě další aspekty našeho koníčku, které pro „uzavřenost“ jednotlivých jednotek opomíjíme a neužíváme si je. (nehrajeme)).
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Loudis »

Olaffe, Ty jsi ždímač :D Předem jsem neměl žádnou představu super akce - protože jsem nic podobného neplánoval v reálním čase. Tudíž nemohu v tuto chvíli konkretizovat. Precizovanou hotovou myšlenku nemám. Spíše to byl prvotní nástřel. Algy má pravdu, že takto velká akce by potřebovala především dohodu vedoucích osob současných jednotlivých "projektů". To je absolutně nezbytné a to je zároveň odpověď na Olaffovu otázku ohledně konkretizace rovnocenné participace jednotlivých subjektů. Pokud to nebude kolektivní dílo (byť třeba koordinované jedním patronem), nikdy se to ve větším měřítku nemůže podařit.

Naopak Algyho nápady mi přijdou v tuto chvíli realističtější a zřejmě by bylo dobré, aby předcházely tomu, co jsem nazančil já. ... a doufám, že něco z toho zrealizujeme již letost. Natěšení na to jsme dlouho. ;)
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Algy »

Olaff napsal:...

Na druhej strane, z mojho pohladu je to "len" popis idealnej akcie, v porovnani s celkovou koncepciou niektoreho z konkretnych spominanych projektov ide o definiciu inej veci. Projekt stoji nad akciami, akcie su organizovane clenmi alebo zoskupeniami angazovanymi v projekte. Neviem to vysvetlit jednoduchsie. Rovnako tak Saman vacsinou spomina len akesi dielcie vysledky a vystupy, pripadne len sucasti niecoho vacsieho. Mna zaujima "to vacsie"...;)

Nebudme predsa troskari, ked mozeme hrat vyssiu ligu... :twisted:
Nevím, jestli si zmiňované příkladem dané projekty příliš neidealizuješ. Sice většina z nich má v popisu koncept, který sledují a který postupně realizují, ale v podstatě se jejich činnost projevuje zejména v pořádání akcí. Ať už pro své členy, nebo další spolky. U některých pak jen účastí na těchto akcích. (Jak zmínil dříve Ali - úroveň 1) a 2) ). Úrovní 3) - dalším badáním, posouváním vpřed k cíly a zejména vytyčení konkretního cíle a jeho posouváním se zabývá jen zlomek členů. Zbytek jen přejímá výsledky a někdy některé i realizuje.

V podstatě obdobu těchto projektů už v třicítce máme. Z mého pohledu je to většina jednotek (skupin, nadskupin, sdružení, ..), které se snaží o přiblížení se ztvárnění doby co nejlépe dle svých znalostí. Což jste pro mne třeba vy (VC,MR), ZH, Piechota wybraniecka, a další.) Samozřejmě každý jinou cestou a na jiné úrovní poznání a snahy, ale všichni s nějakým cílem.

To samozřejmě nebrání vzniku nových obdobných projektů, ale i projektů založených na jiné než "vojenské" bázi.
Ze zadání tématu a diskuze jsem vyrozuměl, že se zde jedná o hledání nápadů na další projekty, které by stály za to zrealizovat.
Mně by se třeba hodně líbil třeba svaz markytánů (v pravém slova smyslu), které by jezdili i na komerční akce a fungovali zde pro vojenské jednotky. (příklad krčma, vývařovna, lázně, sedlář, kovář, holič, atd...)

Další příklad na projekt hodný napodobení uvedu Panskou bitvu. Obdobou pro naše období se snaží být částečně Kurovice, ale myslím, že je prostor pro větší a rozmanitější pojetí.

V podstatě záleží na tom, co si každý představuje pod pojmem "projekt". Co už je projekt a co jen seberealizace našeho koníčku?
Chápu, jak to myslíš ty. A z výše psaného je asi jasné, že z mého pohledu je projektem třeba i realizace ideální akce, která má svůj koncept a zejména účel (cíl) a nebyla by jednorázová.
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Olaff »

Urcite si tieto projekty neidealizujem, s niektorymi som svojho casu spolupracoval, v kontakte som doteraz s viacerymi ludmi z nich. Navyse, idealizovanie si cohokolvek nemam v povahe.... ;)

Ale toto si z mojho pohladu definoval velmi presne: "
Algy napsal:většina z nich má v popisu koncept, který sledují a který postupně realizují
To je presne to, co nie je takmer nikde definovane, prave ten koncept. A ak aj nahodou niekde definovany je, bud nie je dodrzany v miere, v akej by si zasluzil, alebo je definovany z mojho pohladu prilis vseobecne, takze vlastne sa pod nim moze skryvat cokolvek. V tomto smere napriklad Butlerovi draguni alebo Mortaigne regiment uz len svojim nazvom su definovani celkom jasne, maju jasne definovanu stranu, velitela, od neho sa odvijaju roky posobenia. Co samozrejme scasti komplikuje situaciu na akciach z ineho obdobia, kde vacsinou vystupuju v inych "rolach".
Algy napsal:To samozřejmě nebrání vzniku nových obdobných projektů, ale i projektů založených na jiné než "vojenské" bázi.
Ze zadání tématu a diskuze jsem vyrozuměl, že se zde jedná o hledání nápadů na další projekty, které by stály za to zrealizovat.
Mně by se třeba hodně líbil třeba svaz markytánů (v pravém slova smyslu), které by jezdili i na komerční akce a fungovali zde pro vojenské jednotky. (příklad krčma, vývařovna, lázně, sedlář, kovář, holič, atd...)
A toto je tiez dalsia vec. Ked uvazime, kolkokrat je na akcii kopa ludi, ktora na bitke nepredstavuje ziadnu bojovu zlozku a len tam doslova hnije, pricom aj medzi bojujucimi samotnymi je kopa zrucnych remeselnikov, preco nefrci aj take cosi? Samozrejme, preniest napr. nejaku kadu na vodu je kumst, ale ked sa chce, sposob sa najde. Napr. v Ziline lazebnice maju, aj ked nie prave idealne. Bez veci, ako su tieto, nikdy nebude tabor z mojho pohladu "skutocnym" taborom...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Spakona »

ale tak tady projekt lazebny taky existuje :D

je to komerční záležitost děvčat od Merletů, ale nejeden bojovník to po náročném horkém dni ocenil...
takového něco udělat ve vymakanější podobě by stálo za to
Přílohy
lazebna 004malá.jpg
lazebna 004malá.jpg (121.6 KiB) Zobrazeno 5480 x
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Olaff »

Spakona: To sa nerata, to je cista komercia, to nie je robene srdcom, pche... :twisted:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Spakona »

proto říkám že udělat něco takového není problém a možná i lépěji :)

ta káď jsou dřevěné desky které se prostě sesadí, hodí se tam folie která se překryje prostěradly aby to nebylo vidět a napustí se voda....

ale tu fotku sem si prostě nemohla odpustit :twisted:
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Odpovědět