Ako na to?

Aneb kritika všeho a všech :-D
Odpovědět
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od snekoun »

No ne ty jsi napsal v prvním příspěvku že by jsi něco takového chtěl ve třicítce a házel jsi všechno do jednoho pytle.
O projektech typu Curia a spol ve třicítce nevím. Vím že MR a VC se o to snaží, ale připadáte mi že jste uzavřená komunita a hrajete si na svém písečku ( jen můj pocit a nepíšu to ve zlém vůči Vám ) Zároveň chválím web a odborné články MR a VC z kterých někdy čerpám.

Trochu nechápu co chceš. Měl to být povzdech že všichni netáhnem za jeden provaz a že to na třicítkových akcích vypadá tak jak to vypadá, nebo toužím po tom se zůčastňovat nějakého dlouhodobého projektu " jak se žilo v 17 století ".

Teď za sebe :
Já osobně bych asi na tento typ spolupráce neměl čas. Vyhovuje mi jezdit na akce ( kde se mi občas zaplatí i nějaký ten náklad ), vybavení se snažím mít to co nejvíce dobové a jsem v regimentu kde mě to baví. Mam ty lidi rád i když je někdo oblečený v dyftýnu a pije pivo z kelímku, nebo spí ve spacáku.
Ale pojedu rád i na akce typu "projekt" pokud mě někdo pozve a budu splňovat podmínky.


Prostě podle nálady, možností a chuti ....
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Ako na to?

Příspěvek od mahy »

Snekoune- mám k tomu podobný přístup. Pod to se podepíšu.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
gunhead
Příspěvky: 29
Registrován: Pá 12. Črv 2009 23:01:21

Re: Ako na to?

Příspěvek od gunhead »

Olaff napsal:Snekoun: Treba rozdelit... Komercne pozname hadam vsetci. A teraz uz len tie projekty vymenovat nejake....;)
Dá se říct že se rodí Kurovice. Kurovické akce jsou bez diváků a hodně o prožitku. Svým způsobem bez tvrdého omezení dobovosti, mustruňk dělal každý sám sobě a za sebe musím říct, že co jsem neměl košer, mne mrzelo.
Večerní rozhovor pak chvílemi vydal za docela slušné přednášky, občas i s disputací ;). Pokud jde o projekty, souhlas se Šnekounem. Rád si "guru" dobrého projektu poslechnu, poučím se od nich, ale účast na projektu bych nezvládal.
Pikenýr Regimentu zemské hotovosti
Buntz
Příspěvky: 9
Registrován: Čt 07. Říj 2010 22:42:51

Re: Ako na to?

Příspěvek od Buntz »

Spakona asi na něco narazila: procházel jsem své skromné prameny a vypadá to, že počet ohnišť v ležení byl omezený. Jako by se u nich s vařením postupně vystřídali... Rozhodně ne samostatné ohniště na každých 10 stanů... Můžete to někdo ověřit?




Jinak o účast na projektech bych měl zájem.
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Spakona »

co si budeme povídat - ono je to praktické, ekonomické a bezpečnější...

a vůbec bych se předkům nedivila kdyby to dělali ze stejných důvodů - což samozřejmě nevylučuje malé ohníčky jinde po táboře u kterých se posedávalo, pokuřovalo a hřálo...
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Ako na to?

Příspěvek od deCarabas »

Ja to vidim tak, prestat vzdychat, ze to nejde a nic take neni, dvihnut prdel a zacat tak, ako popisala Spakona zaciatky Hradeckeho dvora - stretnutie podobne zameranych blaznov, ktore sa casom vyformuje v podobny projekt.

Verim, ze nikto z nas nie je natolko jesitny alebo nedajboze hlupy, aby to nevedel prekonat :)

Snekoun: no, vlastny pisecek ako vlastny pisecek. Spolupraca VC a MR je velmi uzka, ale co ja viem, vsetky vystupy su verejne pristupne aj pre inych, ktori maju zaujem.
Obrázek
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Olaff »

Sice to je kusok OT, ale doplnim brata:

"Na záver by sme sa radi poďakovali všetkým, ktorí k nám merali cestu a mali to srdce vydržať všetky naše výstrelky a akciu svojou účasťou povýšili na medzinárodnú (Mortaigne regiment z Brna, Sarus z Prešova, Sigismund z Košíc, Cisársky regiment z Mladé Vožice)."

To je z clanku o vlanajsich svinickych manevroch. Pritom ja osobne viem, ze bolo pozvanych aj par ludi z Corvus Arma, aj Balassovi hajduci. Akurat to nevyslo...;)

V kazdom pripade, moj nazor je v podstate podobny ako jeho, len mi tak napadlo sa opytat sirsej verejnosti, ci o comsi podobnom uvazuje aj ktosi iny. Som si vedomy toho, ze take cosi je beh na dlhu trat, nie je to lacne, co sa tyka financi, ale ani casu, je potrebne mat celkom solidnu predstavu a znalosti aspon na zaciatok. Ale myslim, ze uz sa par pokusov, ktore by mohli posluzit ako zaklad, objavilo. Okrem ineho prave aj tie Kurovice, ktore z mojho pohladu maju obrovsky, zatial len nie objaveny potencial...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Ako na to?

Příspěvek od Zagloba »

Co se týče projektů přibližujicích nás životu vojáka první poloviny 17. století, pohrávám si poslední dobou s otázkou, zda by bylo možné uspořádat nějaké mikrotažení, tj. v podstatě kostýmovaný vandr více lidí, včetně ostatního vybavení.

V této souvislosti se ale vyrojí spousta podružných otázek, které povětšinou sám zodpovědět nedokážu:

Jakým způsobem by se transportovalo větší a těžší vybavení (tedy vše, co běžný voják s rodinou netáhl na hřbetě)? Nějakou selskou káru by se snad sehnat podařilo. Nejsem si ale jist, zda by se povedlo opatřit i koně, který by to všechno táhl, resp. člověka, který by se o koně staral...

A další otázky směřují spíš na účastníky:

Byl by vůbec o takovou akci zájem? Jsou třicítkáři ochotní šlapat cca 10 – 15 km (pro zachování dobové rychlosti vojenských jednotek by bylo možné i ubrat) ve vedru či dešti, chtějí zjistit, že je tlačí boty a pokud si pod sebe na noc nic neseženou, bude jim zima? A v jakých počtech by bylo možné takový vandr uskutečnit?

Podružnějšími otázkami zůstává lokace takového tažení (patrně někde na českomoravském pomezí, ať se nehádáme). A má vůbec cenu se kvůli jednomu víkendu namáhat?

Myslím, že takové mikrotažení by mohlo být vcelku dobrou příležitostí pro setkání a výměnu zkušeností, nelze vyloučit, že by se z něho mohla stát tradice. Předem je ale nutné vědět, zda by o něco podobného byl zájem.

Nepomýšlel jste někdo na něco podobného?

Uvítám jakékoli náměty a věcné připomínky.
Michal
Příspěvky: 30
Registrován: Po 20. Zář 2010 18:55:15
Místo/Bydliště: Mladá Vožice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Michal »

Nějak to tu pročítám a musím také něco přihodit. Již tato debata je dobrý počinem, dle mého uvážení - probrat věci a náhled na situaci ze všech stran a hlavně s lidmi co dělají třicítku v ČR a SK. V každém příspěvku (jak od lidí Mortaigne, VC, Zemské hotovosti) jsem našel kus něčeho s čím bych souhlasil.
Měl jsem tu čest být na akci VC ve Svinici a byl to zážitek a to nejen pro mne ale i pro náš regiment. Také nás to nakoplo k různým otázkám - Proč nemáme tohle??? Co a jak ušít lépe?? atd.... A jak bylo již několikráte řečeno - rozdíl mezi projektem a komerční akcí ( BH, Frýdlant...), tak to jsem hlavně poznal až po Svinici. Za to také děkuji VC.
Osobně si myslím, že záležitost projektu v třicítce nebude záležitostí celých jednotek v ČR a SK ale hlavně lidí, kteří do toho půjdou srdcem a svou činností. Tedy různí lidé z různých uskupení. Asi hlavní ale bude nebudovat písečky :D Ze začátku jsem si to také myslel ale byl jsem mile překvapen spoluprací s Mortaigne regimentem, Via Cassou a dalšíma.

Osobně jsem nakloněn různým projektům a snažím se v rámci svých možností podporovat takové aktivity. Náš regiment se snaží obsáhnout a zmapovat období první poloviny 17.století v okolí Tábora, Mladé Vožice, Jankova a Votic. Pídíme se po všem možném - nálezy, výzkum v terénu, archívy, muzea atd.... Například v současnosti se nám podařilo najít hromadný hrob vojáků Švédské armády tábořící v Mladé Vožici po bitvě u Jankova 1645 - v současnosti se pracuje na dalších krocích. ;)
Císařský regiment o.s.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako na to?

Příspěvek od Alistaire »

hmmm, koukám, že se nám tu pěkně všemi pády rozskloňovalo kouzelné slovíčko "projekt", a rovněž společně s unisono povzdechem, že "projekty" ve 30tce kde mohou, tam nejsou. ;)
Nechtěl jsem se k tomu tak nějak vyjadřovat, ale nakonec se přece jen rozhodl přispět poznámkou.

Zase je myslím důležité si říct, co kdo pod pojmem "projekt" vnímá. Neboť se mi zase zdá, že opět nastává stav zmatení, kdy co je pro někoho téměř snová budoucí meta, je pro jiného sice jako fajn, ale už překonaná věc.

Je "projekt" lepší a zábavnější akce bez diváků? Z některých příspěvků to tak vypadá. Nic proti, každý má nárok na to vnímat co chce jak chce.

Z mého hlediska jen nevidím dvě, ale spíše tři úrovně.

1) Bitvy - v podstatě komerční akce tak jak je všichni známe, tu lepší, tu horší, vesměs všechny jsou ovšem, jak tu tuším Raia pěkně okomentoval - kulturní akce, které jsou jakoby náhodou šmrncnuty puncnou třicetileté války. tak to je.

2) Privátní akce - "bitvy" bez diváků, víceméně uzavřené akce (na pozvání), kde se drží určitá vyšší hladina pravidel, mohou být i s charakterem LARPu.

3) Projekty - tedy to co já vnímám pod pojmem "projekt". Tedy kontinuální snaha o dosahování dalších a dalších smysluplných cílů. A to bádáním, pátráním, experimenty... A komunikační a publikační činností. Kombinací činností... Bohužel to příliš připomíná práci...

Ne, není jeden bod lepší a a druhý zavrženíhodný... každý bod, každá oblast, má svůj prostor, a jak bych tak řekl svého posluchače. To že někteří jsou spokojení ve své koleji, a připouští pouze mírnou změnu v mezích zákona, a jiní touží vyskočit z jedné škatulky do druhé, a nebo (to bych řekl i častěji) vylepšit tu jednu podle druhé... je naprosto lidsky normální.
Zajímavé ale je, že zatímco tuto debata lavíruje mezi 1 a 2 , s občasným výstřelkem k 3, pak podle toho co vím, u zmiňovaných projektů Hradeckého Dvora, Curie atd se pohybuje spíš mezi 2 a 3, s občasným zahrnutím bodu 1, ovšem jaksi uchopeným z druhé strany... (děkuji Spakoně za příspěvky, které jako by mi napsala na objednávku - avšak není tomu tak ;) )

Zajímavé? Podle mne spíš úzce související s jednou, a to podle mne naprosto zásadní věcí.
Dnešní třicítková scéna je totiž podle mého názoru docela zahleděná do sebe, do toho, že už před x lety byla vizuálně kvalitnější než všegotika, a ještě k tomu došlo k posunu, s tím, že důležitější je cíl než cesta. Např. že ručně šité punčochy a vlněné kostýmy jsou super posun, a vlastně ve spojení se super akcema typu 2 téměř vrchol... Že mít "svých" 30-50-80-100 lidí v podobnokrojích je "nejvíc" Ano, ano, ale... Já za sebe to vidím trochu jinak, a pro mne osobně je právě důležitá ta kontinuální cesta zvyšování znalostí a jejich kvality.

Plynule se vracím zase k začátku příspěvku - viděl jsem zde X příspěvků, že nejsou workshopy, přednášky, že se některé skupinky lidí zdají být uzavřené, a že si další lidé syslí informace pro sebe, a že by někdo měl něco, a pak zase někteří jen plivají kolem sebe žhavé sliny... A že by bylo potřeba mít nějakou téměř nadpozemsky ideální bytost, která, hned jak by se vylíhla, by byla nejlépe komplexně erudovaná v oboru, všeobecně oblíbená, univerzálně akceptovatelná, asertivní a nezničitelná... A zařídila by lepší akce... Avšak není...
A v tomto přání řekl bych podle mne doslova zapadla zásadní otázka, kterou bych lépe nenapsal, tak si ji vypůjčím (děkuji)
Piskot napsal: Dobrá, takže jsi konstatoval, že:"v třicítce neexistují dlouhodobé projekty, které jsou nezávislé na lidech a figurují v nich uznávané osobnosti, které ostatním ukazují cestu." Proč je takový problém podobný projekt odstartovat i v třicítce? Jaké jsou příčiny? Okolo této základní otázky se zde neustále chodí jak kolem horké kaše. Možná je problém v tom, že "ukazování cesty" předpokládá chuť "nechat si ukázat cestu" a nejen chuť, ale aktivní zájem "nechat si ukázat cestu" a účastnit se na "cestě". A uznávané osobnosti nebyli uznávané od samého začátku svého "veřejného života". A některé se v minulosti dokonce staly symbolem všeho zla, než se z nich stali oni "kormidelníci". Jakýkoli projekt totiž mimo jiné vyžaduje i to, aby se účastníci tomuto projektu podřídili ( ať už to v realitě znamená cokoli) a to není tak nějak samo sebou. A součástí tohoto podřízení se by měla být i schopnost přijmout radu ( slovu kritika se záměrně vyhýbám).
Je skutečně problém něco takového (přes to všechno co jsem napsal výše) odstartovat i ve 30tce? je a není... Jde totiž o stav, který se nachází či nenachází každému jednotlivému jednotlivci mezi ušima. O vlastní přístup... O schopnost a touhu pracovat a spolupracovat, vyvíjet se, pracovat pro sebe i pro ostatní. A klidně bez ohledu ke "klubové" příslušnosti.
Vždycky mě smutně pobaví zjištění na jednu stranu na úplně výjimečná informace o proklamované nespolupráci a uzavřenosti celkem známých subjektů jako MR a VC, a na druhou stranu nezanedbatelné počty hlášek typu, jednu perličkovou cituji: Hej, ale ty ale nejsi až takovej namistrovanej "k" jak všichni říkali... Stačilo se zeptat a dostala jsem komplet informací... a k tomu příjemný pokecání o mimověcech..." , druhou: "proč nedokážete takhle suprově poradit i těm lidem na fórech, aby to a to dělali hned napoprvé dobře? - no... protože se na rozdíl od tebe nedokázali zeptat..." A kdo se nezeptá, ten neví. Je to jen předsudek, nebo možná neochota, přijít a zeptat se, a ovšem i informace akceptovat viz výše. ? Je to problém zeptat se jestli někdo neví a nemá ozkoušeno? A jestli ví má ozkoušeno, a umí, a třeba i na vyšším levelu než jsem si před tím dokázal představit, je problém zeptat se na podrobnosti, a požádat o radu?

Živě si vzpomínám na jednoho slovenského "výhryzka" se dvěma slečnama, který před sedmi lety??? (myslím že tak nějak) přišel na Frýdlantě na pokec, pak jich přišlo víc, a odstartovala se z toho tak úzká přeshraniční spolupráce, že se naše projekty a aktivity v mnohém v posledních letech prolínají, ačkoli jsme každý zcela jiný subjekt, funkčně, zaměřením i organizačně. A obdobně přišli i další, a obdobně my jsme přišli za dalšími... ne, nevidím to že by komunikace neexistovala. Vidím to tak, že se musí chtít komunikovat z vícero stran. A pochopitelně i mít co do diskuse nabídnout, a znát své místo...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Odpovědět