zdobení leptáním

Dobově používané technologie
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

zdobení leptáním

Příspěvek od Bormi »

EDIT ADMIN: - odděleno od tématu "zdobení zbrojí"


Ahoj,
předem díky za postřehy a názory. Také jsem si říkal, že to zdobení rozhodně nebylo běžné asi kvůli tomu, že to nosili sice jezdci, ale stále jen řadoví vojáci.
Ona ta moje pappenheimka je totiž pěknej klump, takže na hlavu už ji určitě nevezmu a zústane jen na zdi. I tak jsem ji chtěl trochu vylepšit, hlavně abych tím zdobením opticky trochu zamaskoval strojové lemování. Ale když už, tak už pořádně. Abych nevyrobil ještě větší zhovadilost.

K samotnému tomu leptání:
Možností je několik. Od těch složitějších, elektrolytických nebo fotoleptů precizních v detailech až po ty jednodušší. Začal jsem u toho nejprimitivnějšího a myslím si, že z toho důvodu asi nejvíce dobově odpovídajícího způsobu. Princip je jednoduchý. Potřebuješ nějaké krytí a nějaké leptadlo. Pak záleží na tom, zda budeš leptat do hlouby či do výšky - buď vyleptáš motiv nebo odleptáš pozadí a motiv zůstane.
Zvolil jsem jednoduchý, cenově velmi dostupný a relativně bezpečný postup.

Materiál:
Jako krycí kapalinu jsem použil kreslicí kapalinu na plošné spoje (seženeš v obchodě pro elektrotechniky - 10ml 42,-Kč). Jde použít prakticky cokoliv s velkou přilnavostí, co odolává leptání (asfaltové barvy, lak na nehty, včelí vosk). S tou kreslicí kapalinou se dobře pracuje, lehce se nanáší, rychle schne a dobře se do ní ryje.
Jako leptadlo jsem použil leptací roztok chloridu železitého (opět na plošné spoje k sehnání v obchodu pro elektrotechniky - 200ml 45,-Kč). Dále jde použít třeba klasická akumulátorová kyselina v poměru 1:1 s peroxidem vodíku. Ale oproti ní má chlorid železitý tu výhodu, že sice leptá kov (mosaz, měď, ocel...), ale ruce ti nepoleptá a oblečení nezničí.

Postup:
Tajemství úspěchu tkví hlavně v pečlivosti, takže nejprve je nutné co nejlépe leptaný povrch odmastit. Pak můžeš pokračovat.
Naneseš krycí vrstvu - buď přímo namaluješ motiv, případně doladíš detaily jehlou či skalpelem, nebo naneseš podklad a motiv do něj vyryješ (podle toho zda chceš leptat do výšky či do hloubky).
Naneseš leptadlo a čekáš. U toho chloridu železitého by to mělo být 0,5-1 hodina, podle toho jak chceš hluboký lept. To pak vypozoruješ zkušeností. S kyselinou by to mělo být mnohem rychlejší.
Následeně opláchneš zbytek leptadla (chlorid železitý stačí otřít hadříkem s lihem, kyselinu se doporučuje neutralizovat, aby se zastavily všechny chemické procesy). Nakonec čistíš krycí vrstvu - ředidlem.
Není to žádná velká věda. Úspěch je závislý hlavně na pečlivé přípravě motivu.

První výsledky nejsou co do obrysu vůbec špatné, ale lept je velmi mělký. Vypadá to spíš jako pískování. Domnívám se, že chyba je v tom, že hotový leptací roztok je připraven 50% a jelikož je to původně určeno na plošné spoje, tedy na mosaz, je to na ocel asi slabé. Takže další postup vidím v tom, že pořídím chlorid železitý jako granulát (opět v obchodě pro elektrotechniky) a roztok trochu posílím. Vliv na průběh leptání má i teplota roztoku. Dále prodlužovat dobu leptání už mi přijde zbytečné, protože na povrchu se stejně vytvoří jakási "koroze" tedy krusta, která ten povrch jakoby uzavře.
Fotky zatím žádné nemám, ale až bude čas a pustím se do dalšího levelu pokusů, tak to zkusím průběžně fotit (když na to vzpomenu).
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od vechio »

Pěkné.. a zkusil si vypátrat jak to dělali dřív a vyzkoušet tímhle způsobem?
Na fotky se těším. Také bych si to chtěl v budoucnu vyzkoušet.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Bormi »

vechio napsal:Pěkné.. a zkusil si vypátrat jak to dělali dřív a vyzkoušet tímhle způsobem?
Na fotky se těším. Také bych si to chtěl v budoucnu vyzkoušet.

Přiznám se, že po dobovém postupu jsem se úplně nepídil. Materiály a články, které jsem načetl zmiňovaly maximálně nějaký úvod ve smyslu: "Leptání je jedním z nejstarších způsobů zdobení kovu....... Leptání je velmi starým způsobem.......bla, bla, bla"
Princip bude stejný, tam bych žádné záludnosti asi moc nehledal. Podstatu dobového postupu vidím zřejmě v použitých materiálech, tedy v leptadlu a krycí vrstvě. Jako krycí vrstvu bych odhadoval třeba ten včelí vosk, který se mi zdá být i historicky dost dostupným materiálem, ale leptadlo si netroufám ani odhadnout.

V nadcházejícím týdnu se k tomu asi nedostanu, ale v tom dalším bych se zas do něčeho rád pustil. Tak z toho udělám fotoromán :D
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Alistaire »

včelí vosk, a "ostrý" ocet...

Jinak s tou vrstvičkou, resp. krustou je to tak, že musíš bublinky které z leptání vznikají rozhánět pryč štětcem, nebo (dobově) brkem...
Stejně tak to funguje při moderním leptání...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Bormi »

Tak nakonec jsem si ještě včera večer našel chvilku a něco zkusmo vyleptal a nafotil.
Leptaný motiv je rozměr cca 4 x 4 cm. Leptadlo je 50% roztok chloridu železitého, doba leptání 1 hodina.

To Alistaire:
Tuto zkušenost jsem včera udělal. Nedalo mi to a stále jsem se v tom "šmrdlal" štětcem a je pravda, že
výsledek je lepší. Uvidíme, co ještě udělá silnější roztok. Nevím, kde vezmu ten "ostrý" ocet, ale láká mě to vyzkoušet.

To Loudis:
Není to přímo k leptání, ale je to k pappenheimce, což bylo jádro mého dotazu, takže to určitě je k tématu
a děkuji za poznámku. Navíc pro mě je to věc celkem nová, jelikož jsem si pappenheimku spojoval spíše s
"obyčejným" jezdcem a honosnější zbroje jsem si spojoval se sturmhaubnou.
Přílohy
Leptání.jpg
Leptání.jpg (202.65 KiB) Zobrazeno 13569 x
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Loudis »

Vypadá to pěkně a nezdá se to být složité. Takovéhle názorné instruktáže jsou rozhodně velmi chvályhodné. Také mám nutkání... Motiv na kreslící kapalinu jsi přenášel od oka, nebo lze použít nějaké kopírovací techniku (například klasický kopírák)?
Naposledy upravil(a) Loudis dne Po 12. Bře 2012 16:36:40, celkem upraveno 1 x.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Bormi »

Loudis napsal:Vypadá to pěkně a nezdá se to být složité. Takovéhle názorzné instruktáže jsou rozhodně velmi chválihodné. Také mám nutkání... Motiv na kreslící kapalinu jsi přenášel od oka, nebo lze použít nějaké kopírovací techniku (například klasický kopírák)?
Tohle bylo dělané od oka. Přeci jen tady mi nešlo o konkrétní motiv, ale především o zkoušku technologie.
Kopírák zrovna asi ne, i když vyzkoušené to nemám, ale použití nějaké šablony, např. vystřižené z tvrdého papíru a obkreslené fixou není problém.
Celkově to složité rozhodně není. Jak jsem psal, výsledek závisí především na pečlivé přípravě motivu. Samotné leptání je brnkačka.
U těch vyloženě moderních techniologií (fotolept) se tiskne motiv na fólii leserovou tiskárnou a pak se přenáší cestou UV lampy. Je to komplikovanější a podstatně vzdálenější od dobového postupu, ale výsledek je precizní - lze dosáhnout téměř fotokvality.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od mahy »

Paráda!
Zeptám se jak je to potom s ,,údržbou'' leptu. Zmokne ti zbroj, máš ji pár dnů ve stanu atd. Nepoznamená to nějak ten lept? Stačí pak vypucovat klasicky- dráťák, jemná brusná houbička atd.?
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Bormi »

mahy napsal:Paráda!
Zeptám se jak je to potom s ,,údržbou'' leptu. Zmokne ti zbroj, máš ji pár dnů ve stanu atd. Nepoznamená to nějak ten lept? Stačí pak vypucovat klasicky- dráťák, jemná brusná houbička atd.?
Tohle zatím nemám prakticky odzkoušené, ale určitě bych to nečistil nějakou "drastickou" metodou (smirek, brusný kotouč nebo co já vím, co ještě kdo umí používat) . Závisí to také na hloubce leptu, proto bych chtěl namíchat ještě silnější roztok, aby byl lept přeci jen hlubší. Myslím, že ideální na čištění bude jemná brusná houbička nebo ještě lépe, taková ta hnědá čistící věc :-) Nevím, jak se to úplně konkrétně jmenuje, ale je to taková jakoby brusná vata. Je to pás cca 8 cm šiký a 1 cm tlustý, ze kterého si ustřihneš délku kolik potřebuješ. K sehnání v různých kutilských obchodech. Tohle používám na čištění zbraní normálně a je to úplně v pohodě. Oproti brusné houbičce to nezanechává vůbec žádné rýhy.
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od hugo44 »

A ještě by se mohla rozebrat otevřená útočná přilba. :D
Jen k tomu leptu. Je skoro jedno jakou použijeme krycí vrstvu, i když dříve používali především vosk. Dnes jde nahradit jakoukoliv barvou, která vydrží působení kyselin. Nejlepší výsledky při leptání se dosahují za pomoci octa, jak již bylo napsáno. A nemusí být ostrý, protože, čím silnější koncentrace, tím rychleji žere, ale i leze pod krycí barvu. To platí i o ostatních kyselinách. Takže je lepší leptat déle a dosáhnout ostrých linií. Časy, kdy jsem spěchal jsou už pryč, takže leptám déle. Jen je třeba zajistit občasné promíchání, ale to tady taky bylo. A jsme zase u toho. Dobové technologie nejde měnit, protože by jsme mohli vyrobit něco, co nemá s historií nic společného. :evil:
Taky vám z té přestávky už je..e? :lol:
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Odpovědět