zdobení leptáním

Dobově používané technologie
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od hugo44 »

A ještě by se mohla rozebrat otevřená útočná přilba. :D
Jen k tomu leptu. Je skoro jedno jakou použijeme krycí vrstvu, i když dříve používali především vosk. Dnes jde nahradit jakoukoliv barvou, která vydrží působení kyselin. Nejlepší výsledky při leptání se dosahují za pomoci octa, jak již bylo napsáno. A nemusí být ostrý, protože, čím silnější koncentrace, tím rychleji žere, ale i leze pod krycí barvu. To platí i o ostatních kyselinách. Takže je lepší leptat déle a dosáhnout ostrých linií. Časy, kdy jsem spěchal jsou už pryč, takže leptám déle. Jen je třeba zajistit občasné promíchání, ale to tady taky bylo. A jsme zase u toho. Dobové technologie nejde měnit, protože by jsme mohli vyrobit něco, co nemá s historií nic společného. :evil:
Taky vám z té přestávky už je..e? :lol:
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Loudis »

hugo44 napsal:A ještě by se mohla rozebrat otevřená útočná přilba. :D
Jen k tomu leptu. Je skoro jedno jakou použijeme krycí vrstvu, i když dříve používali především vosk. Dnes jde nahradit jakoukoliv barvou, která vydrží působení kyselin. Nejlepší výsledky při leptání se dosahují za pomoci octa, jak již bylo napsáno. A nemusí být ostrý, protože, čím silnější koncentrace, tím rychleji žere, ale i leze pod krycí barvu. To platí i o ostatních kyselinách. Takže je lepší leptat déle a dosáhnout ostrých linií. Časy, kdy jsem spěchal jsou už pryč, takže leptám déle. Jen je třeba zajistit občasné promíchání, ale to tady taky bylo. A jsme zase u toho. Dobové technologie nejde měnit, protože by jsme mohli vyrobit něco, co nemá s historií nic společného. :evil:
Taky vám z té přestávky už je..e? :lol:
Jistěže je..e, důkazů jsme sám zde podal řadu :lol: Ale k věci: mám Ti rozumět tak, že leptáš i běžným 8% octem? Jak dlouho to pak asi trvá (chápu že záleží i na požadované hloubce, tak alespoň rámcově)? Díky.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od hugo44 »

I takhle slabý ocet bere. Jen je třeba použít správnou krycí vrstvu. Leptání trvá i několik dní a ocet je třeba i několikrát měnit.
Dobře bere i kyselina citronová a nebo moč, ale to byl jen takový pokus, jestli to jde. :lol:
Zajímavé výsledky byly i při leptání octem s příměsí jiných kyselin.
A i dnešní deštová voda dokáže vyleptat vzor, ale to je opravdu na dlouho.
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: zdobení leptáním

Příspěvek od Alistaire »

je to tak...

Hugo, máš s hlubokým leptem nějaké širší zkušenosti? Mě se nedaří víc než desetinu, dvě... hluboký lept, aby nezalézal pod zakrytý reliéf. respektive... lept mi podhlodává tu neleptanou vystouplou část z boku...
pro jeden originální projekt bych potřeboval hloubku přes 0,5mm, nevím jak to tehdy nebo dnes dokážou udržet tak aby ty okraje byly jakože +- kolmý...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: zdobení leptáním

Příspěvek od Bormi »

Tak tohle mě také moc zajímá. Jak docílím opravdu hlubokého leptu při zachování ostrosti vzoru? I s octem si to určitě vyzkouším, trpělivost mi neschází a rád si to celé projdu dobově. A také si moc rád přečtu poznatky někoho zkušenějšího. Ačkoliv jsem sem hodil jakýsi "rychlokurz leptání", byl to jen zdokumentovaný můj první pokus, takže jsem dychtivý dalších poznatků.

Mimochodem, oceňuji oddělení diskuse od původního vlákna. Ačkoliv i diskuse o samotných pappenheimkách pro mě byla přínosná (a byla mým prvotním záměrem).
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: zdobení leptáním

Příspěvek od hugo44 »

Večer jsem to nestihl, tak to dávám nyní.
Hluboký lept. Jako krycí barvu používám obarvený vosk, nebo popisovače na kov. Při práci s voskem je třeba udržovat správnou teplotu železa, aby nedocházelo k odlupování vosku, nebo jeho roztékání. Rytí dělám ostrou špicí, nebo nožíkem. Popisovačem motiv nakreslím a maximálně upravím okraje. K leptání používám ocet s kyselinou dusičnou. Po určité době je třeba kus vyndat, omýt očistit a nanést krycí barvu na stejné místo a i na plošky po straně odleptané díry.Barva se nesmí dostat na dno a když se to stane, je třeba ji odstranit, aby jsme mohli pokračovat do hloubky.Toto můžeme opakovat i několikrát. A tady je jeden z prvních výsledků několik let starý kus.
Přílohy
mecevoboril.jpg
mecevoboril.jpg (18.84 KiB) Zobrazeno 8002 x
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: zdobení leptáním

Příspěvek od Bormi »

Moc pěkné,
v jakém poměru mícháš ocet s kyselinou? A "po určité době" je cca jaký časový úsek? Tedy má to smysl měnit např. po hodině, nebo stačí třeba 2-3x za den?
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: zdobení leptáním

Příspěvek od mahy »

hugo44 napsal:Večer jsem to nestihl, tak to dávám nyní.
Hluboký lept. Jako krycí barvu používám obarvený vosk, nebo popisovače na kov. Při práci s voskem je třeba udržovat správnou teplotu železa, aby nedocházelo k odlupování vosku, nebo jeho roztékání. Rytí dělám ostrou špicí, nebo nožíkem. Popisovačem motiv nakreslím a maximálně upravím okraje. K leptání používám ocet s kyselinou dusičnou. Po určité době je třeba kus vyndat, omýt očistit a nanést krycí barvu na stejné místo a i na plošky po straně odleptané díry.Barva se nesmí dostat na dno a když se to stane, je třeba ji odstranit, aby jsme mohli pokračovat do hloubky.Toto můžeme opakovat i několikrát. A tady je jeden z prvních výsledků několik let starý kus.
To noříš celý leptaný kus do lázně? Já myslel, že jenom potíráš místa kde leptáš. To by jsi musel mít zakrytou celou zadní stranu a vše vlastně :o
Jinak jako krycí vrstva dobře slouží lak na nehty- pak jej lehce sundáš odlakovačem. Nehrozí jak u vosku, že by se loupal.

Jinak pěkná práce Hugo!
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: zdobení leptáním

Příspěvek od Alistaire »

hugo44 napsal:... Po určité době je třeba kus vyndat, omýt očistit a nanést krycí barvu na stejné místo a i na plošky po straně odleptané díry...
jo, to je i můj postup, ale s nastalým (doufám jen dočasným) zchromnutím rukou pro mne momentálně nerealizovatelný, taxem si říkal, jestli není ještě nějaká jiná finta...
Pro dokončení leptu jsem používal rydla na kov, ale to už jen tak naokraj.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: zdobení leptáním

Příspěvek od mahy »

Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Odpovědět