Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Odpovědět
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Nevymýšlím ojeby, jen chtěl jsem vědět, zda se mohly vyskytovat krátké doutnákovky pro civily(ne evidentně lovecké nebo terčové). U kanenfutru je to jasné a není co řešit. Na druhou stranu mne dojímají doutnákové karabiny u opěšalých arkebuzníků co vidím na bitvách. Osobně si myslím, že je to hovadina.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od vechio »

Královák napsal:Nevymýšlím ojeby, jen chtěl jsem vědět, zda se mohly vyskytovat krátké doutnákovky pro civily(ne evidentně lovecké nebo terčové). U kanenfutru je to jasné a není co řešit. Na druhou stranu mne dojímají doutnákové karabiny u opěšalých arkebuzníků co vidím na bitvách. Osobně si myslím, že je to hovadina.
Každý chce být exot.. :lol:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Indyján »

Ne, krátké pro civila postrádají s luntem význam. K lovu nemohou být použity a na terčovou střelbu je lepší dlouhá hlaveň. Tudíž na co?

Krátké hlavně se primárně cpou k jízdě a tam je již kolečko, koncem války snad první křesadla.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

No, u lovu bych si je dokázal představit, na stránkách Handgonnes jsem viděl rytinu doutnákovky při lovu medvěda. Dříve také lov probíhal drobet odlišně než dnes(na etické zásady myslivosti se tolik nehledělo tak jako dnes) a doutnák nebyl až tak rušivým elementem, neboť po lesích se hodně pálilo uhlí v milířích. Jasně kolečkovka byla daleko lepší, ale pro doutnák hovořila i cena a také se nám pár civilů s krátkou hlavní dochovalo. Ale nedělám si iluze o nějakém masivním rozšíření. Častější určitě byli i u civilů delší hlavně už kvůli kvalitě tehdejšího prachu.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od vechio »

Královák napsal:No, u lovu bych si je dokázal představit, na stránkách Handgonnes jsem viděl rytinu doutnákovky při lovu medvěda. Dříve také lov probíhal drobet odlišně než dnes(na etické zásady myslivosti se tolik nehledělo tak jako dnes) a doutnák nebyl až tak rušivým elementem, neboť po lesích se hodně pálilo uhlí v milířích. Jasně kolečkovka byla daleko lepší, ale pro doutnák hovořila i cena a také se nám pár civilů s krátkou hlavní dochovalo. Ale nedělám si iluze o nějakém masivním rozšíření. Častější určitě byli i u civilů delší hlavně už kvůli kvalitě tehdejšího prachu.
Zatím co dneska je věškerá zvěř zvyklá na hluk motorových pil.. ;) A že by to bylo taky z jiného důvodu než kvůli kouři z doutnáku?
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od deCarabas »

A cooo, ze mam tiez kratku luntovku :evil:

Naserte ma a necham si tam narvat koleckovy zamok... Co by som vlastne mohol aspon zistit, ci to pojde...

Inak ja by som to zase az tak tragicky nevidel. Je fakt, ze kratkych luntoviek sa teraz vyrojilo dost - sami mame 13 takych, ale tie boli primarne urcene na uhorskych hajduchov, ale pokial ide dajme tomu o vojakov domobrany ci nejakej "milicie", nevidel by som to az tak cierne. Horsie je, ked sa zrazu na bojisku zide 300 milicionarov :D
Obrázek
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Plně souhlasím.
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od deCarabas »

Kralovak: ale rozhodne neobhajujem kratke luntovky. Mozno len trosku hladam ospravedlnenie pre nase, co mame v skupine ;) Ale koser to urcite nie je, tym som si isty ;) U nas bohuzial zvitazila univerzalita - aby sa to dalo pouzit na viacerych frontach (aj pre nemcov, aj pre uhorskych hajduchov). Samozrejme nevylucujem, ze casom si splasim aj poriadnu musketu, ale momentalne je to o inych prioritach. Ak sa ale chystas na luntovu zbran, radsej ber dlhu ;)
Obrázek
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Hlaveň už mám hotovou u puškaře v délce 107 cm, ale chci klasickou "rouru" ne mušketu a nebudu s ní nikde vystupovat - chci ji jen pro svoje potěšení. Co se týče krátkých luntovek, chtěl jsem jen vědět jak to s nimi bylo a zda se vůbec vyskytovaly mezi civilním obyvatelstvem(město + venkov) a jestli jsou zachovány nějaké originály. Rekonstrukce bitev a jednotek jsem neměl vůbec na mysli. Každopádně díky za reakce.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Alistaire »

jábysem to tak vyhroceně neviděl. Hajduci, nebo potom dragouni, co nosej (vozej) pušky zavěšený na řemenu přes záda mívají na obrázcích pušky evidentně kratší než std. muškety. Jde o to použití.

Tím nedoporučuji dělat si krátké, nebo netypické zbraně, to naopak. Dělejme věci typické, podložené, to je nejpoužitelnější.

Pro použití schutzrohr u košické domobrany nevidím problém. Jo, kdyby ty doutnákové pušky měly hrazdu na zadní straně, a košičáci si hráli na "profesionální" jezdce, bylo by to o něčem jiném.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Odpovědět