Mušketa a její příslušenství

Odpovědět
Avátar uživatele
Gordon
Příspěvky: 46
Registrován: Út 23. Pro 2008 22:20:29
Místo/Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Gordon »

Já bych se podíval rád ale podařilo se mi zachránit jen třetí díl roky 1618-1625...ale zase je tu kompletní dochovaná korespondence z tý doby..kde čeho kolik bylo,kde se a jak odehrál jakej mustruňk...ale bohužel ..další díl se mi jaksi potratil při stěhování...Ono už tady je vidět snaha a někde se dokonce mluví o formách na lití kulí,tak od roku 1623...Samozřejmě,...doba pokročila a jak známo ,válka je obrovským motorem pro vynálezy a určitě se používaly hromadný formy,stejně jako si mušketýři snad už nemuseli platit munici ze žoldu...já to ještě prolezu důkladně...je tu spousta zajímavejch věcí...Jen tak na okraj,...narazil jsem ,že v pražský zbrojnici bylo kromě mušket a příslušenství i 60 000.kulí do mušket...to si někdo vyhrál..Tuhle jsme z dlouhý chvíle na dílně lili kule do těch našich mušket..30.kilo olova bylo najednou fuč a co z toho?..800.kulí ,teda muset lejt pro celej regiment,tak spáchám sepuku nejlíp furketou.
Avátar uživatele
Bombon
Příspěvky: 57
Registrován: Stř 27. Led 2010 23:42:29

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Bombon »

Nooo... konecne tadle debata zacina byt o necem... :) Jak pravi klasik: Ad fontes!

Co se tyce capitaina des armes/rüstmeistera
- Wallhaussen:
Poté následuje kapitán des armes, který dává hejtmanovi pozor na zbraně, vypravuje všechny stráže, které mají být vypraveny. Dohlíží, zda vojáci správně drží své zbraně, zda je spraveno, co bylo rozbito, ukazuje, co se má udělat, kam se má jít. Má mít v patrnosti, zda jsou všichni na místě, když je někdo nemocen či na cestách, aby mohl hejtmanovi doplnit řady. Dohlíží, zda je u kompanie dostatek luntu, prachu, kulí nebo, co je potřeba. Na tažení či v ležení má na starosti nemocné, aby jejich zbraň i bagáž byla přepravena dále. Vojáky aby dovedli zacházet se svou zbraní, vydává vojákům zbraně. Tomu dáváš přebytky žoldu třech landspassátů, který je od tří kaprálů.
- Laurentius Troupitzen: Kriegs-Kunst Nach Schwedischer Manier, 1638.
Rüstmeister
Jehož úřadem je, že pilně na zbraň, vybavení a munici, která mu svěřena, pozor dává, aby nic z téhož, totiž ze zbraní a výstroje, zcizeno a ukradeno nebylo. V případě, že se toto stane a on nemůže s gruntovným důkazem toho doložiti, kdo toho zcizil a ukradl, je povinen, toho samého kapitánovi nadělati a nahraditi. Pročež je též nutné a patřičné jednomu každému Rüstmeisterovi, že sám číst a psát umí, aby tento správné účty k dokládání vésti mohl. Dále má se svěřenou municí tak nakládati, že mu vždy zůstane něco v zásobě k vydávání, aby, pakliže by někdy mezi knechty nedostatek toho byl, mohl je tímto zásobovati, než dojde něco dalšího. Ve velení se má stejně jako seržant s trestem k vojákům tak zachovávati, aby jim nedovolil, by prach a lunt zbytečně a darmo zapalovali a odpalovali. Též má se vší vážností dohlížeti, by pušky v čistotě drželi a je zlotřilým způsobem nerozbíjeli a nelámali. Pokud tohoto činí a expediruje, tak rozumí svému Commandu a nepotřebuje žádné informace.
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Indyján »

Bombon...Hustě napsané :P


Jinak já mám soupis zásob střeliva dodávaného k Sovinci. Je tam 15000 kulí do mušket a jen 5 centéřů olovo. Dále 900 kulí do dvouhákovnic a 600 dělových koulí.Což v roce 43 u císařské armády napovídá standartní ráži u jednotek.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od vechio »

Bombon napsal:Nooo... konecne tadle debata zacina byt o necem... :) Jak pravi klasik: Ad fontes!
i vy latiníci.. tak jo do zdrojů! (či fontán poznání!..studnic a vůbec takových zařízení 8-) )
Malý revanš: H.Hexham
gentlemanofthearmes.JPG
gentlemanofthearmes.JPG (87.67 KiB) Zobrazeno 9096 x
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Olaff »

Obrázek

Cosi pre potechu oka...

A k tomu je nasledovny text:

"Matchlock musket and powder flask. The musket has shields on the butt bearing the engraved arms of the Haberdashers' Company and on the reverse, the initials OC. The identity of the holder of these initials is unknown. This gun was presumably carried during City festivals and other ceremonial displays. The octagonal, four-foot barrel has a slotted-block rearsight into which is keyed the vertical flash guard. The plain lock has the usual swivelling pan cover and the match holder is possibly in the shape of an animal's head. It is interesting that the shape of the lock plate is not of the long rectangular shape which one would expect, but is very similar to that found on later guns. The shape of the butt conforms to standard fish-tail muskets made in c.1600-40. The stock is inlaid with patterns of mother-of-pearl discs, carved plaques and spirals of bone inlays, outlined with bone borders. The inlays, particularly those of the birds, are well carved and engraved.

Artist/Photographer/Maker
Unknown

Date
1600 AD - 1640 AD"
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Bombon
Příspěvky: 57
Registrován: Stř 27. Led 2010 23:42:29

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Bombon »

Je to pekne, ale s otazkou zasobovani munici to nema zase tolik spolecneho... :)
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Olaff »

To hej, len som nechcel kvoli tomu zakladat dalsiu temu... ;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Královák »

Bylo by možné, kdyby sem někdo hodil nákres nebo popis jak je u muškety vyřešeno otevírání a zavírání pánvičky, aby se nepovoloval kryt pánvičky při častějším otevírání a zavírání. Na LH fóru, kde je řešeno toto téma, se mi bohužel nezobrazuje nákres. Myslím, že by to zajímalo více lidí. Děkuji.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Alistaire »

nojo, tak jo, no...
třeba nějak takhle...
http://www.mortaigne.com/upload/docasne ... hlaven.pdf

Nicméně myslím, že je to principielně konstrukční základ každého průmyslováka, a kdo tyhle věci neví by se neměl do konstrukce zbraní pouštět.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Mušketa a její příslušenství

Příspěvek od Královák »

Díky, nechci se pouštět do konstrukce zbraně, jen jsem chtěl vědět, jak to tam ve skutečnosti je, aby nedocházelo k povolování šroubu, že je to tak jednoduché mne nenapadlo. Holt člověk hledá složitosti, kde nejsou.
Odpovědět