Dragouni

Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Dragouni

Příspěvek od Zagloba »

raia píše:
"Obecně k našim "pitvám" - na akcích se stále ještě vyskytuje přespřílíš "speciálních útvarů", jakou jsou dragouni a arkebuzíři..."

Tahle věta mě zaujala a rád bych si v této věci rozšířil obzor.
Je mi jasné, že dragouni byli vcelku specializovanou jednotkou a jejich výskyt nebyl příliš masivní.
Ale lze říci totéž o arkebuzírech? (samozřejmě těch jízdních) Měl jsem za to, že arkebuzíři představovali v našem regionu většinu jízdy, resp. že jejich počet byl větší než kyrysníků.

Obecně jsem si kyrysníky představoval jako určitou elitu jízdy, složenou převážně ze šlechty a arkebuzíry naopak jako obyčejné, byť zámožnější, vojáky, kterých bylo ve válce logicky více, než těch šlechticů.

A v téhle souvislosti mě napadá ještě jedna otázka - jak je to vlastně s celkem hojně užívaným termínem rejtar? O koho vlastně šlo, dá-li se to vůbec přesně určit?

Díky za odpovědi a případné vyvedení z omylu.
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Královák »

Kyrysníci za třicítky je něco jiného než těžká jízda za lancošů. Nebyla to jednotka jen ze šlechticů. U těch rejtarů si myslím,že byla vždy myšlena lehká jízda obecně.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od raia »

Co jsem tak koukal do soupisů, tak "rejtar" je nejčastěji pojem pro jakéhokoliv jezdce. Dragouni jsou však udáváni zvlášť.
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Bum »

Kikina napsal:Sice dělat jezdeckého arkebuzíra by byl můj sen, ale nemám ani koně, ani zkušenosti s koněm a ani peňauze na to :mrgreen:
Tím tedy vyvstává otázka, jestli dále dělat to, co dělám nebo přesedlat jinam. Ale obávám se, že jestli odejdu od skupiny, budu muset odevzdat vypůjčenou zbraň a pak budu vlastně bez ničeho krom kostýmu a stanu.
A co se nevzdávat toho snu a zkusit jízdního arkebuzíra? Nebude to hned, nepůjde to snadno, ale pár lidí, které staví jízdní arkebuzírské jednotky, tu přece jenom je. A další člověk vybavený zájmem, kostýmem a stanem by možná nemusel být k zahození. Pokud se budeš vyskytovat na akcích a budou tam i arkebuzíři s koňmi, zkus dát s nimi řeč. Je ale pravda, že tě bude trochu hendikepovat fakt, že jsi dívka - žena (nevím věk). Děvčata jsou u koní v dost silné přesile a do vojenské historie by to chtělo do sedel spíš víc chlapů. Na druhé straně, když se ti chlapi k těm koním téměř vůbec nehrnou, může mít druhé pohlaví šanci. Pod přilbou a v kyrysu stejně není moc poznat, co jsi zač.
Avátar uživatele
Fallie
Příspěvky: 16
Registrován: Čt 21. Říj 2010 16:22:47
Místo/Bydliště: Caput Regni

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Fallie »

Jenom k těm dragounům, dočetl jsem se, že měli pěšácké hodnosti (obrist,leutenant,kumpanie...), tambory jako pěchota a k vybavení, oproti běžným mušketýrům či pikenýrům mívali ještě lopatky, prottože často působili jako ženijní jednotky a byli využíváni v útoku na zásobovací kolony a malé pevnůstky.
Císařští je ale začli používat až v druhé půlce dvacátých let. v letech 1623 - 1624 byl pouze jeden dragounský pluk, který ale snad ani nezasáhl do bojů. Ostatní jednotky s nimi dost pohradly, říkali jim mj. "Halb Mensch, halb Vieh" tj. Poločlověk, polodobytek :D
Fallie
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Bum »

Fallie napsal:Císařští je ale začli používat až v druhé půlce dvacátých let. v letech 1623 - 1624 byl pouze jeden dragounský pluk, který ale snad ani nezasáhl do bojů. Ostatní jednotky s nimi dost pohradly, říkali jim mj. "Halb Mensch, halb Vieh" tj. Poločlověk, polodobytek :D
Správná poznámka, ovšem platnost má pouze dočasnou:-) Je to tak, jak říkáš, ale právě tato situace se rychle měnila. V roce 1636 už měla císařská armáda devatenáct dragounských pluků a dragouni se ukázali naopak jako velmi platní vojáci - díky koním udržovali krok s jízdou, jejíž křídla mohli během nepřátelského útoku krýt střelbou z mušket, naopak při umístění doprostřed jízdy mohli být účinnou defenzivní formací pěchoty - v první řadě dlouhá vztyčená kopí dostatečně krytá mušketami nebo zadní formací. Využitelní byli i pro přepady apod. V historii je to mimochodem častý úkaz, kdy se původně podceňované a opovrhované útvary stávají jednou z nejefektivnějších zbraní armády své doby.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragouni

Příspěvek od Alistaire »

Edit Admina: taksem ten oftopic z budování nového vzhledu Kikiny přesunul do patřičného místa


:?: No a následuje otázka. Viděl jste někdo vyobrazení s "Dragounským pikenýrem" ? (nejlépe dobové, a ne z teoretických manuálů, tedy ideálně nějaký hezký žánrový obrázek... já vím nechci málo, ale přesto... )
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od vechio »

Bum napsal:
Fallie napsal:Císařští je ale začli používat až v druhé půlce dvacátých let. v letech 1623 - 1624 byl pouze jeden dragounský pluk, který ale snad ani nezasáhl do bojů. Ostatní jednotky s nimi dost pohradly, říkali jim mj. "Halb Mensch, halb Vieh" tj. Poločlověk, polodobytek :D
Správná poznámka, ovšem platnost má pouze dočasnou:-) Je to tak, jak říkáš, ale právě tato situace se rychle měnila. V roce 1636 už měla císařská armáda devatenáct dragounských pluků a dragouni se ukázali naopak jako velmi platní vojáci - díky koním udržovali krok s jízdou, jejíž křídla mohli během nepřátelského útoku krýt střelbou z mušket, naopak při umístění doprostřed jízdy mohli být účinnou defenzivní formací pěchoty - v první řadě dlouhá vztyčená kopí dostatečně krytá mušketami nebo zadní formací. Využitelní byli i pro přepady apod. V historii je to mimochodem častý úkaz, kdy se původně podceňované a opovrhované útvary stávají jednou z nejefektivnějších zbraní armády své doby.
No tohle by mě zajímalo.. tedy zdroj odkud tohle máš..a co je to zadní formace? Já se zabývám převážně pěchotou a tady je to pro mě nové tohle tvrzení. Takže bych rád doplnil své znalosti. Děkuji.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Bum »

vechio napsal:
Bum napsal:
Fallie napsal:Císařští je ale začli používat až v druhé půlce dvacátých let. v letech 1623 - 1624 byl pouze jeden dragounský pluk, který ale snad ani nezasáhl do bojů. Ostatní jednotky s nimi dost pohradly, říkali jim mj. "Halb Mensch, halb Vieh" tj. Poločlověk, polodobytek :D
Správná poznámka, ovšem platnost má pouze dočasnou:-) Je to tak, jak říkáš, ale právě tato situace se rychle měnila. V roce 1636 už měla císařská armáda devatenáct dragounských pluků a dragouni se ukázali naopak jako velmi platní vojáci - díky koním udržovali krok s jízdou, jejíž křídla mohli během nepřátelského útoku krýt střelbou z mušket, naopak při umístění doprostřed jízdy mohli být účinnou defenzivní formací pěchoty - v první řadě dlouhá vztyčená kopí dostatečně krytá mušketami nebo zadní formací. Využitelní byli i pro přepady apod. V historii je to mimochodem častý úkaz, kdy se původně podceňované a opovrhované útvary stávají jednou z nejefektivnějších zbraní armády své doby.
No tohle by mě zajímalo.. tedy zdroj odkud tohle máš..a co je to zadní formace? Já se zabývám převážně pěchotou a tady je to pro mě nové tohle tvrzení. Takže bych rád doplnil své znalosti. Děkuji.
Mám pocit, že většina informací, které se v současnosti objevují o lehkém jezdectvu třicítky, včetně těchto, pochází z knihy European Weapons and Warfare 1618-1648, která čerpala z různých zdrojů včetně Jacoba Wallhausena. O zmíněných posměšcích vůči dragounům a tom, že jim navzdory se prokázali jako výkonné jezdectvo, píše i Dušek v závěru své publikace Kůň ve službách člověka - středověk, kde shrnuje další vývoj jezdectva po skončení středověku. Základní charakteristiku jezdectva najdeš i ve Franckově knize Nvzdory závisti. Na internetu v češtině je stručný rozbor jezdectva třeba tady: http://www.jezdectvo.cz/jizda-baroko.php
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Dragouni

Příspěvek od raia »

1602 Rudolf II. 400 (z Valonského pěšího regimentu)
1605 pravděpodobně rozpuštěn
1608 Laurentio de Ramée 800 zmínky o tomto regimentu

1619 La Croix regiment

1623 Neuhaus regiment

1631
žádní dragouni (?)
X
Jacob Butler (následně Devereux) 300

1632(?)
4 regimenty dragounů
x
Jacob Butler 1000

1633
celkový počet neznámý (?)
x
Walter Butler (přebráno od Jacoba Butlera)

1634
11 regimentů dragounů
x
Walter Butler (obsáhl i 7 kompanií Trčkova regimentu)

1635
19 regimentů dragounů
x
Walter Butler(Devereux) předáno 5 kompanií nově postavenému Geraldinimu dragounskému regimentu

1636-7
Walter Butler(Devereux) obsáhl zbytky Furstenbergova a Walmerodeho regimentů

1641
Walter Butler(Devereux) regiment rozpuštěn, zbytky přešly do Gallových kyrysníků.

1646
10 regimentů dragounů


--------------

převzato z Ospreye: Imperial Armies of the Thirty Years' War (2) Cavalry, který to převzal z: Wrede, Alphons - Semek, Anton: Geschichte der k. und k. Wehrmacht. Die Regimenter, Corps, Branchen und Anstalten von 1618 bis Ende des XIX. Jahrhunderts, III. band, Wien 1901

PS: jak vidno, tak autor tohoto Ospreye sice údaje převzal, ale neověřil, takže některá jeho tvrzení jsou chybná.
Odpovědět