Kterak sobě uspořádati bitvu

Avátar uživatele
Gordon
Příspěvky: 46
Registrován: Út 23. Pro 2008 22:20:29
Místo/Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Gordon »

Než začnu uvažovat o tom,"Kterak sobě bitvu uspořádati",měl bych popřemýšlet,co chci vlastně uddělat.Myslím si ,že dělat tzv.rekonstrukce velkých bitev je poměrně velice náročná věc na přípravu,na finance a hlavně na tak velkej plac,kdy by mohly bejt dodržený všechny bezpečnostní aspekty.Bohužel již dávno minuly doby,kdy bylo možný navštívit místního předsedu OV SSM.či nějakýho jinýho činovníka,říct "chceme v rámci mimopracovní výchovy udělat takovouhle rekonstrukci a potřebujem na to 50 000.-,"...to "bohužel" myslím samozřejmě obrazně,takhle to prostě kdysi šlo.Když jsme v roce 1986. a1988.pořádali za účasti cca.450,účinkujících "Loketskej šermicl" ,dotyční funkcionáři zajásali,že mají mimopracovní činnost a my si mohli krásně užít víkend s lidma,kteří kvůli tomu jeli přez celou tehdejší republiku,protože nikde se nic jinýho nekonalo.
Tím chci říct,že nejdůležitější věcí jsou finance,aspoň cesťák chce každej a nějakej peníz na prach taky.Pokud mám zajištěný finance,můžu uvažovat o tom co vlastně chci udělat,já osobně bych byl pro to ,udělat s více lidma,menší měřítko,tzn. potyčku menšího rozsahu,třeba jedna strana šik o 60.mušketýrech a cca.100.pikenýrech (prosím nekamenovat,že se takhle nešikovalo,že se šikovalo v poměru 2:1) na obou stranách,při čemž jedna z nich by měla výhodu jízdního oddílu,..průzkum,..náznak carracoly apod. o celkový délce tak maximálně 45.minut,..pokud to ovšem bude mít spád.
Natahovat to nějakým "vyjednáváním" ,...ne....prostě jízdní oddíl narazí na jednotku na pochodu,udělá náznak útoku a maže ke svejm žalovat.Jednotka na pochodu se musí rozvinou do bojovýho šiku a pak už se to může mydlit hlava nehlava.
Bylo by prostě dobrý,než nechat po place pobíhat 15-30.člený houfy "neorganizovaně",postavit to opravdu na fundament aspoň kompanie.
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od snekoun »

Tady je obcas videt jak ovladaji kone nasi vychodni bratri
http://www.youtube.com/watch?v=d3fq761R ... re=related
Sice trochu zpomali nez te buchne ale porad je to ve cvalu.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
eifel
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 08. Ún 2009 9:51:24
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od eifel »

No, bohužel mám pocit, že moc dobré kavalerie zde nemáme. Dobrý pocit mám z kavalerie Náchod. Potkáváme se s nimi na dost akcích a jsou to profíci ve svém oboru. Otřesná kavalerie je na akci Bílá hora. Akce se mi líbila až na kavalerii. Pochybné individua na huculech a holčičky v divadelních kostýmech na mne dobrý dojem neudělala. Kavalerie dodává bitvě na dynamičnosti a zajímavosti. Třicítkové akce jsou na víc pro kavalerii docela hodně bezpečné. Polovina vojáků zpravidla nestřílí ( pikenýři, apod. ) , dělostřelectvo je až na pár vyjímek ( např. sk. Buhurt ) více či méně úsměvné. Také jednotky jsou schopny zpravidla oproti napoleonským nebo sedmiletkovým větší akce a součinnosti ( což je dáno především skladbou lidí , kteří je tvoří - lidi , kteří mají zpravidla zkušenost se scénickým šermen ). Samozřejmě kámenem úrazu je vyčvičenost a jejich vybavenost. Pokud je jednotka dobře vycvičená a relativně dobře vybavená, tak určitě nepojede na akci pouze za cest'ák, ale nechá si vše zaplatit. Toto vidím jako zasadní problém proč na akcích není dobrá kavalerie .Kdo něco už umí a má vybavení, tak si to nechá zaplatit. Bohužel, ale na druhou stranu my trénujem i v zimě každý týden, tak chcem , aby jsme byli ohodnoceni.

Jinak kavalerie může na bitvě provádět cokoli co vyplývá z její povahy:

- průzkum bojiště, pobíjení nevinných civilistů ( což má ve veliké oblibě ) , doprovod významné osoby ( zde je dobré , aby král nebyl vezen po bojišti na voze tažen chlad'asy viz. BH,

- útočit na nepřátelskou kavalerii atˇstřelbou či chladnou zbraní

- útočit na pěchotu ( což zvláštˇ díky taktice karokoly vypadá dost působivě a je to pro jezdce o mnoho snažší než čelní útok s cílem rozbít jednotku odhodlané pěchoty ) , pokud je to domluvené a jednotka ví jak reagovat ( zažil jsme letos na Waterloo, kdy nás ( asi 40 koní ) idiot velitel dovedl před tři bataliony pěchoty a zastavil nás asi tak od nich 20m a nevěděl co s námi. Jelikož to byli místní, tak na nás ani nestříleli a výsledkem byl trapas pro diváky. Být to batalion z Čech nebo z Polska, tak si nás dali k obědu a servírovalo by se pečené koňské maso. :lol:

Dá se dělat zpostu věcí, ale vše jen otázka domluvy , lidí co jsou na koni a a také na zemi a také i peněz. Já osobně nepovedu svého drahého koně na útok proti čtverci pík za pouze za cest'ák , který je ještě tvořen lidmi u kterých nemám jistotu , co udělají. Na druhou stranu vím, že mezi vámi je v poslední době plno schopných lidí a jednotek se kterými je radost pracovat.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"


www.stvanci.cz
Avátar uživatele
eifel
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 08. Ún 2009 9:51:24
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od eifel »

Se divím, že zatím nejsem za svůj názor kamenován....
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"


www.stvanci.cz
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Algy »

Protože s tebou většina souhlasí ;).
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Indyján »

Máš pravdu, jiná slušná jízda se nenachází,
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
eifel
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 08. Ún 2009 9:51:24
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od eifel »

No, ještě mám dobrý pocit z nás, ale nechtěl jsem, aby to vyznělo jako sebechvála...
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"


www.stvanci.cz
Avátar uživatele
Mlask
Příspěvky: 182
Registrován: Út 11. Lis 2008 19:15:27
Místo/Bydliště: Pribram
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Mlask »

Plne souhlasim. Nachodske uz jsem parkrat zazil. To co predvadeli na Grolle mne prijemne prekvapilo. Skakali pres zakopy, jeden dokonce do nich vjel. Utocili na nekryte jednotky a to dost na kontakt. Jeden se bal kde se zas z koure vynori. A zapadaci chudaci jen valili oci :lol: . Vas jsem Eifele videl jen na lonske BH, ale z bitvy si Vas nevybavim. Teda krom toho cerneho kone. Toho si pamatuje asi kazdy. Ale co jsem videl fotecky jak trenujete s Mortaigne regimentem dovolim si soudit, ze nejste Ti projizdkovi jezdci co zamavaji mecikem a jedou zas zpet.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM
Avátar uživatele
Bombon
Příspěvky: 57
Registrován: Stř 27. Led 2010 23:42:29

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Bombon »

Chces kamenovat? Me se treba dotklo, ze by sedmiletka mela byt mene secvicena a operativni, nez tricitka... To se dozvedet moji pesaci, tak si te najdou :)
Avátar uživatele
Gordon
Příspěvky: 46
Registrován: Út 23. Pro 2008 22:20:29
Místo/Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Gordon »

NO,...je to o lidech,..ostatně jako všechno,..já jsem kdysi...v roce 86.velel na Lokti z koně,když píšu velel,..myslím tím i válčil..tenkrát celá naše tehdejší skupina musela povinně absolvovat rajťáckej výcvik,teda až na pár jedinců,kteží když spatřili koně ,tak se jako sprvný panelákový děti připosr... a když jsme tenkrát říkali,těm našim koňákům,..co všechno na těch koních chceme dělat,...tak nám řekli,že jsme blázni,..byli jsme...asi jako do tý doby jedinej jsem celou tu bitvu odjezdil v tříčtvrteční ,echt oceloplechový zbroji,...dobitej jsem vod těch plechů byl teda děsně ale zase šťastnej jako blecha...

http://mirekvodicka.webnode.cz/album/fo ... ket03-jpg1

Upozorňuju,..že do tý doby jsem na koni v životě neseděl a tenkrát mi bylo jen 30.........Ale proč to všechno píšu...je to o lidech...je to o pojetí....buďto budu v sametovým kostýmku jezdit lážo plážo po bojišti s nějakým klacíkem a nebo budu opravdu echtovní rejtar se vším všudy,..což ovšem bolí...a nejen kapsu.
Odpovědět