Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Odpovědět
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od snekoun »

Zagloba napsal:Pokud jsem to dobře pochopil, tak na vzdálenost cca 100 metrů se nestřílelo proto, aby mušketýři něco trefili, ale proto, že na větší vzdálenost ztrácí vystřelená kule potřebnou rychlost a je neúčinná.
To by chtelo asi opravdu vyzkouset na jakou vzdalenost je ta kulka ucinna a samozrejme zalezelo na vlastnostech muskety, na tvaru a velikosti kule a davce strelneho prachu ...
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Algy »

... a pokračuj, že to záleží i na kvalitě zbroje, úhlu dopadu, kvalitě střelného prachu, a dalších a dalších parametrech ...
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Loudis »

vechio napsal: Nicméně je z toho jasně vidět, že je spoustu času spotřebováno na přecházení mušketýrů dopředu a zařazování - ne moc velká frekvence výstřelů = nepraktické = v této podobě se to nepoužívalo. A v případě, že chcete být bezpeční tak budete doutnáky zakládat až vepředu což znamená další zdržení. Ale možná je to dobré na Rajhrad na šetření střelného prachu. :lol:
No právě, ten čas je v tuto dobu pro nás naopak plus. Chlapci se úspěšně učí ládovat za pochodu a při současných počtech střelců se stále něco děje, ačkoli zrovna nepálíme. Minimum čekání, hýbe se to (po stranách i vepředu) a to je pro diváka důležité. Vracíme-li se po stejné cestě bez toho protipochodu, tak to vůbec pomalé není - tedy není to tak pomalé, aby to vadilo a v rychlosti střelby nezávodíme. Takže za současného stavu věcí nemám důvod to opouštět. Podobný způsob střelby se objevuje i jinde - tedy že střelci z boku či zezadu po stranách nabíhají pod sklopené (či částečně sklopené) píky odpálí a zase mizí. Své kouzlo to má, tak proč bychom se měli omezovat jen na jeden z pohledu diváka dost statický způsob (který z našeho repertoáru ovšem nevylučuji)? Navíc pro diváka je též zajímavé porovna dva různé způsoby boje jednotek sojících proti sobě. ;) O šou, které není v rozporu s historií, avšak nemusí být rekonsturkcí jen toho (dle našeho stavu poznání či subjektivního názoru) nejrozšířenějšího způsobu, je i toto diskusní vlákno - si myslím...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Indyján »

snekoun napsal:
Indyján napsal:Kulí a dlouhou hlavní se střílelo na Kurovicích asi na 20 až 25m, více ne. Slušný střelec dá většinu ran do terče. Ale ne každý to dá, jsou i tací, kteří ho vůbec netrefí, či jen škrábnou. Na 50 metrů se ti lepší pravděpodobně trefí do stojící postavy. No a k 100 metrů budou mít problém trefit se do oddílu, může to jít naD ČI DO ZEMĚ, ŠPATNÝ STŘELEC SE SKORO URČITĚ NAD 100 METRŮ NETREFÍ DO STODOLY. /Caps/ No a tohle byla střelba v klidu, bez stresu, strkání, vnějších vlivů a umírajících kolegů kolem, o časové tísni nemluvě. Střeba na velkou vzdálenost se zatím nezkoušela, je to dobrý nápad.
No jenom k tem vzdalenostem strelby. Mel jsem za to ze se strilelo v radach prave proto, ze se strilelo na jednotky ktere citali 300 a vice muzu. Z toho usuzuji ze takova jednotka byla vetsi nez vrata od stodoly. Musketyr tedy podle me nikdy nemiril na jednotlive vojaky a mohlo se tedy strilet na vetsi vzdalenosti nez na 100 metru.


Jenže kule také nemusí doletět, či přeletí. Odkrokuj si těch 100 metrů a uvidíš, že stojící postava není nějak velký cíl. Do boku to nekomentuji.

Jinak ted jsem zkoušel asi na 10 metrů lepený štít, či spíše štít z 1cm překližky, šlo to snadno skrz, navíc to uvízlo hluboko v lípě za ním. Nejméně dalších 5 cm rostlého dřeva, zkoušeli to vydloubnout.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od snekoun »

Algy napsal:... a pokračuj, že to záleží i na kvalitě zbroje, úhlu dopadu, kvalitě střelného prachu, a dalších a dalších parametrech ...
Jasne ...na tom vsem zalezi. Proto si myslim ze to jednoznacce rict nejde, nekdo mohl mit tezsi muskety s delsi hlavni a vetsim prumerem, nekdo zase kvalitnejsi prach atd ...
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od snekoun »

Indyján napsal: Jenže kule také nemusí doletět, či přeletí. Odkrokuj si těch 100 metrů a uvidíš, že stojící postava není nějak velký cíl. Do boku to nekomentuji.

Jinak ted jsem zkoušel asi na 10 metrů lepený štít, či spíše štít z 1cm překližky, šlo to snadno skrz, navíc to uvízlo hluboko v lípě za ním. Nejméně dalších 5 cm rostlého dřeva, zkoušeli to vydloubnout.
Jasny ... otazka je co udelalo tech 100 ( a vice, predpokladam ze strileli po radach ) kuli najednou. Nekde jsem cetl ze nekteri lidi umreli jen sokem s narazu kulky do tela. A to jim kulka nemusela udelat vetsi zraneni nez pohmozdeninu.
Takze efekt demoralizace jednotky uz mohl probehnout aniz by to trhalo maso.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Indyján »

Jo, a také je spousta záznamů, kdy kule letící z dálky uvízla v oděvu, či ji zastavil svazek dopisů v náprsní kapse. A proč asi jízda střílela jen z bezprostřední blízkosti? Těch obrazů, kde si pistole cpou až do huby je bezpočet.
Víš, pokud dáš jednu, či dvě rány, budeš více střílet na jistotu, tedy blíže, nespoléháš na množství, které letí daným směrem.
Opakuji Šavlise, za Marie Terezie byli pochybnosti o účinku salvy, tož natáhli 100 metrů plátna ve výši stojící postavy, na 100 metrů od něj postavili 100 mužů a nechali je vystřelit. Trefilo se jich asi 6. Zbraně jsou předovky, v podstatě podobné mušketám, jak ráží ,tak střelbou, jen zámek je jiný. Tolik k účinnosti na větší vzdálenost.

(Pokud to pletu, ať mě Bombon či Šavlis opraví)
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Algy »

Loudis napsal: ... Své kouzlo to má, tak proč bychom se měli omezovat jen na jeden z pohledu diváka dost statický způsob (který z našeho repertoáru ovšem nevylučuji)? Navíc pro diváka je též zajímavé porovna dva různé způsoby boje jednotek sojících proti sobě. ;) O šou, které není v rozporu s historií, avšak nemusí být rekonsturkcí jen toho (dle našeho stavu poznání či subjektivního názoru) nejrozšířenějšího způsobu, je i toto diskusní vlákno - si myslím...

Mno divák neporovná ani ň, když ani jedna strana neodpovídá tehdejšímu způsobu boje. :D

Otázka je, co chceme. Co nejvěrněji rekonstruovat tehdejší způsob boje a nebo dělat show pro diváka?
Odpověď je pro každého jiná, ale shodneme se, že ideál (s možnostmi které máme) je někde uprostřed.
Ale nekloníme se moc k tomu šaškování divákům? Není v těch našich bitvách moc velký důraz kontaktní boj na píky a kordy?
Já mám zažito, že třicítka je hlavně o střelbě...

Způsob střelby, který jsme teď zavedli je pro náše potřeby vyhovující. Je dostatečně rychlý, snad i dost bezpečný (ano, zakládáme až vpředu) a poutavý pro diváka. Ale přiznejme si, že v reálném boji by moc dobrý nebyl.
A jelikoz jsem zastánce spíše historie než divadla, tak bych ho rád v budoucnu nahradil něčím věrohodnějším.
Zejména, když už většině nedělá problém nabíjení za pochodu. :D
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Mlask
Příspěvky: 182
Registrován: Út 11. Lis 2008 19:15:27
Místo/Bydliště: Pribram
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Mlask »

Algy napsal:
Loudis napsal: ... Ale nekloníme se moc k tomu šaškování divákům? Není v těch našich bitvách moc velký důraz kontaktní boj na píky a kordy?
Já mám zažito, že třicítka je hlavně o střelbě...
Je mozne , ze je kladen velky duraz na boj z blizka. Bohuzel tomu tak bylo a asi bude i v budoucnosti. Vetsina ucastniku techto bitev jsou sermiri z SHS skupin. A tem jde o to si zabojovat z blizka. Vem si jejich vecne narky jak si "netukli" nebo, ze narazili na moulu co neumi sermovat. Proste je to od vetsiny ucastniku zadano. A na co by pak byli piky? Jizdu mas na dvou bitvach v roce. Treba ted na Rajhrade by nemusely byt. Myslim si, ze je lepsi delat strety na piky a mece jak to delame nez pak vymyslet rugbyove mlyny jak to delaj anglani.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Loudis »

Algy napsal: Mno divák neporovná ani ň, když ani jedna strana neodpovídá tehdejšímu způsobu boje. :D

Otázka je, co chceme. Co nejvěrněji rekonstruovat tehdejší způsob boje a nebo dělat show pro diváka?
Odpověď je pro každého jiná, ale shodneme se, že ideál (s možnostmi které máme) je někde uprostřed.
Ale nekloníme se moc k tomu šaškování divákům? Není v těch našich bitvách moc velký důraz kontaktní boj na píky a kordy?
Já mám zažito, že třicítka je hlavně o střelbě... Způsob střelby, který jsme teď zavedli je pro náše potřeby vyhovující. Je dostatečně rychlý, snad i dost bezpečný (ano, zakládáme až vpředu) a poutavý pro diváka. Ale přiznejme si, že v reálném boji by moc dobrý nebyl.
A jelikoz jsem zastánce spíše historie než divadla, tak bych ho rád v budoucnu nahradil něčím věrohodnějším.
Zejména, když už většině nedělá problém nabíjení za pochodu. :D
Obecně souhlasím, konkrétně nikoli. Náš způsob boje totiž nepovažuji za historicky nepodložený výmysl. Co ovšem při současné argumentační základně uznvávám je, že to nebyl nejčastější způsob. Tudíž si nemyslím, že se divákovi příliš podbízíme. Rozhlédnu-li se po bitevním poli, tak bych řekl, že k iluzi reálu se blížíme více, než mnozí jiní... Co se týká boje zblízka, pravdu má Mlask. Ty tlaky od pikenýrů, aby si zabojovali jsou opravdu velké. Uvědom si, že když vy se "vyžíváte" oni jen stojí a koukají. Když jsem byl pikenýr, nevadilo mi absolvovat celou bitvu s píkou (když jsem si pořádně šťouchl), je však nemalá skupina lidí, kteří když si neťuknou pobočkou, nestála bitva za řeč. To je holt psychologická konstanta s kterou ani dlouhodobé vysvětlování nic nezmůže... Jde pak jen o to, navodit věrohodnou situaci, jak zařadit boj na pobočky - což je z větší části věc scénáře a jen z menší pak okamžitého rozhodnutí velitele.
Naposledy upravil(a) Loudis dne Čt 26. Srp 2010 17:15:50, celkem upraveno 1 x.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Odpovědět