Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Odpovědět
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Loudis »

... a ještě jen tak na okraj. To víš že divák porovná i tak. Zatímco historické reálie nezná, rozdílné způsoby boje rozpozná bez ohledu na jejich dobovost. Toto ovšem nepovažuji za hlavní argument a pokud bych zůstal jen u toho, bylo by to skutečně pouhé podbízení bez ohledu na dobovost. Z toho mne však doufám nepodezíráš :twisted:
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Indyján »

Ty bitvy, kdy došlo na pobočky a chladné zbraně vůbec v třicítce byly. A také mi přijde lepší, snažit se scénáře dělat tak, aby se tam tento střet vyskytl. Ať jako vyhovění pro šermující, tak pro atraktivnost diváctvu. Ale stejně, jako nejsou tyto střety v historii časté, dávat je do současných bitev mírně, ne udělat bitvu s poletujícími kordíkáři. Beru to jako úlitbu divákovi, nechci skončit v rugbyovém mlýně a už vůbec ne, dělat to co na Chlumu 1866 či napoleonice. S úsměvem se na sebe rozběhnou, těsně před střetem zastaví, aby nedej bože ani jeden bodák nemířil na vojíka od naproti. Pak se opřou rameny o sebe, chilku pokecají a jdou od sebe. Zděšeně jsem koukal na střet ve Dvoře Králové, kde při bodákovém útoku rakouský strejda mocně dýmající fajfku s jelenem *zaútočil*, řekl: "To je dnes vedro, co Franto?" a poté byl Frantou odražen, protože to bylo ve scénáři. Podotýkám, že jsem nestál ani v první, ani v druhé řadě, i tak to bylo krásně slyšet a vidět. To, že NIKDO, za celý střet nepadl, radši nekomentuji.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Loudis »

100% souhlas.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od snekoun »

Zatim z osobni zkusenosti co jsem vysledoval, tak nejlepsi bitvy jsou pokud je clenity teren a bojuje se na zebrikach, na hradbach, dobyvaji se zaterasy, chodi se v prikopech atd...
Bitva na place, kde se chodi jen sem a tam, prave diky poctum, to nekdy vypada vice trapne.
Velky rovny plac svadi k tomu simulovat velke regimenty, ktere se mijeji, jak uz tady nekdo psal na 20 metru. A kolikrat divak je zmateny kdo je kdo a proc utoci ustupuje atd ....

Vemte si sami jake 30. bitvy byli pro vas vsechny za posledni roky nejlepsi a jaky tam byl teren.
Jen takovy postreh.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Alistaire »

Pěkně se tu rozjely úvahy Obrázek které myslím směřujou dobrým směrem. měl bych několik poznámek, jak to vidím já.
Loudis napsal: ... Své kouzlo to má, tak proč bychom se měli omezovat jen na jeden z pohledu diváka dost statický způsob (který z našeho repertoáru ovšem nevylučuji)? Navíc pro diváka je též zajímavé porovna dva různé způsoby boje jednotek sojících proti sobě. ;) O šou, které není v rozporu s historií, avšak nemusí být rekonsturkcí jen toho (dle našeho stavu poznání či subjektivního názoru) nejrozšířenějšího způsobu, je i toto diskusní vlákno - si myslím...
Jako souhlasím, a zároveň nesouhlasím. Když i já sám, který se taktikami konkrétně moc nezajímám (to dělají v regimentu jiní lidi) jen z toho co mám načteno z téměř populární literatury vidím, že doložených možností je dost (určitě víc než vyjmenuju) a jejich kombinací ještě víc... si myslím, že z toho co už teď víme se dá udělat divácky atraktivní a viditelně odlišné, a při tom historicky podložené "show".
například... Střelba po řadách, střelba salvou dvouřadů, střelba salvou trojřadů, různé způsoby "odcházení", podle jednotlivých řazení, nemluvě o různých způsobech seřazení jednotek.
Třeba i to co psal Vechio... jedna strana jde běžnou rychlostí kupředu za kontinuální palby, protistrana jde zrychleným krokem vstříct, kontinuální palba si v jejich řadách vybírá daň ale jde, aby pak na blízkou vzdálenost udělala salvový šok...
Atd atd, nevidím důvod proč si vymýšlet něco vlastního.
Takže ano, divácky zajímavé to má být, ne, nemyslím si že bychom byli historií omezeni.
Algy napsal:
Loudis napsal: ... Ale nekloníme se moc k tomu šaškování divákům? Není v těch našich bitvách moc velký důraz kontaktní boj na píky a kordy?
Já mám zažito, že třicítka je hlavně o střelbě...

Souhlasím s Algym, mám v podstatě podobný názor. Divák by třeba ocenil i něco jiného, než mu vytrvale cpeme... A po nějakých zkouškách vidím, že skutečně ocení... protože divákovi je to vesměs buřt co vidí, hlavně když se baví. A to jde dělat tak i tak. (aneb diváci se baví i na Cimrmanech, i na Novotného Show)

s tím souvisí...
Mlask napsal:Je mozne , ze je kladen velky duraz na boj z blizka. Bohuzel tomu tak bylo a asi bude i v budoucnosti. Vetsina ucastniku techto bitev jsou sermiri z SHS skupin. A tem jde o to si zabojovat z blizka. Vem si jejich vecne narky jak si "netukli" nebo, ze narazili na moulu co neumi sermovat. Proste je to od vetsiny ucastniku zadano. A na co by pak byli piky? Jizdu mas na dvou bitvach v roce. Treba ted na Rajhrade by nemusely byt. Myslim si, ze je lepsi delat strety na piky a mece jak to delame nez pak vymyslet rugbyove mlyny jak to delaj anglani.
Pokud jsou skutečně ta většina "šermíři", pak je pro tento způsob bitev nejlepším typem vojáka pikenýr vyzbrojený halapartnou a rondašír, samozřejmě v plechu, seřazeno v "těžkou" jednotku. Doplněno lehkými pohyblivými nezávislými úderkami, třeba kozáky... perfektně účinné. To je ideální "new model army" pro dnešní bitvy. (experimentálně ověřeno).
Je to dobově odpovídající? nemyslím si. Chceme to tak dělat? já ne. Ale když někdo chce...

Střetu muže proti muži v určitou logickou chvíli se nevyhýbám. Naopak.
Indyján napsal:Ty bitvy, kdy došlo na pobočky a chladné zbraně vůbec v třicítce byly. A také mi přijde lepší, snažit se scénáře dělat tak, aby se tam tento střet vyskytl. Ať jako vyhovění pro šermující, tak pro atraktivnost diváctvu. Ale stejně, jako nejsou tyto střety v historii časté, dávat je do současných bitev mírně, ne udělat bitvu s poletujícími kordíkáři. Beru to jako úlitbu divákovi, nechci skončit v rugbyovém mlýně a už vůbec ne, dělat to co na Chlumu 1866 či napoleonice. S úsměvem se na sebe rozběhnou, těsně před střetem zastaví, aby nedej bože ani jeden bodák nemířil na vojíka od naproti. Pak se opřou rameny o sebe, chilku pokecají a jdou od sebe. ...
Souhlas. Od doby, kdy jsem začal dělat i Napoleoniku tak nějak toužím po protnutí těch pojetí. Tedy aby třicítkové bitvy byly i co se týče zobrazované taktiky a manévrování, výzbroje, oblečení atd. historicky odpovídající (Napoleonika vesměs má...), ale zároveň aby tam byl i ten vizuální efekt. Padání na výstřely, osobní střety atd atd.

Skoro bych řekl, že stav (který mj popisuje Indy, a já s ním souhlasím), kdy perfektně vypadající a velmi zodpovědně manévrující jednotky, pochodující proti delostřelbě bez jediného zraněného. udělají proti sobě "bodákový útok bez bodáků", aby se zastavily na dva metry od sebe (v lepším případě se chvilku přetlačovaly puškami naplocho) , aby pak jedna strana zaráz umřela na infarkt... je skoro horší než hurádemenato šmrdlání skupinek individualistů. Schválně ale říkám skoro.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od mahy »

snekoun napsal:Zatim z osobni zkusenosti co jsem vysledoval, tak nejlepsi bitvy jsou pokud je clenity teren a bojuje se na zebrikach, na hradbach, dobyvaji se zaterasy, chodi se v prikopech atd...
Bitva na place, kde se chodi jen sem a tam, prave diky poctum, to nekdy vypada vice trapne.
Velky rovny plac svadi k tomu simulovat velke regimenty, ktere se mijeji, jak uz tady nekdo psal na 20 metru. A kolikrat divak je zmateny kdo je kdo a proc utoci ustupuje atd ....

Vemte si sami jake 30. bitvy byli pro vas vsechny za posledni roky nejlepsi a jaky tam byl teren.
Jen takovy postreh.

Já jsem pro takovýto druh bitev. Je to divácky lepší na pokuk a i aktéři se lépe vyblbnou. Ryze polní bitvy zavánějí krapet nudou jak pro diváka tak pro účinkujícího.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Indyján »

mahy napsal:

Já jsem pro takovýto druh bitev. Je to divácky lepší na pokuk a i aktéři se lépe vyblbnou. Ryze polní bitvy zavánějí krapet nudou jak pro diváka tak pro účinkujícího.


Blbost, jen to neumíme udělat. Polní bitva je luxus, jen tam pořád máme spoustu chyb a špatnou domluvu. Chce to přemýšlet a chtít.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Zagloba »

Já jsem pro takovýto druh bitev. Je to divácky lepší na pokuk a i aktéři se lépe vyblbnou. Ryze polní
bitvy zavánějí krapet nudou jak pro diváka tak pro účinkujícího.[/quote]

Naprostý souhlas. Na bitvy jezdím zatím jen 4 roky, ale nesmazatelnou vzpomínku ve mně zanechal Brandejs, Frýdlant a letošní Třebíč.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od vechio »

mahy napsal:
snekoun napsal:Zatim z osobni zkusenosti co jsem vysledoval, tak nejlepsi bitvy jsou pokud je clenity teren a bojuje se na zebrikach, na hradbach, dobyvaji se zaterasy, chodi se v prikopech atd...
Bitva na place, kde se chodi jen sem a tam, prave diky poctum, to nekdy vypada vice trapne.
Velky rovny plac svadi k tomu simulovat velke regimenty, ktere se mijeji, jak uz tady nekdo psal na 20 metru. A kolikrat divak je zmateny kdo je kdo a proc utoci ustupuje atd ....

Vemte si sami jake 30. bitvy byli pro vas vsechny za posledni roky nejlepsi a jaky tam byl teren.
Jen takovy postreh.

Já jsem pro takovýto druh bitev. Je to divácky lepší na pokuk a i aktéři se lépe vyblbnou. Ryze polní bitvy zavánějí krapet nudou jak pro diváka tak pro účinkujícího.
No a jsme zpátky u scénáře a u velitelů.. pokud je udělanej scénář špatně bude špatná jakákoliv bitva. Pokud je velitel neschopný tak s tím taky neprorazíš..
Jinak líbí se mě jak se zde všichni ohání diváky a všichni ví jak a co ocení..
A nuda? Pokud se všichni jenom řežou pobočkama nebo na sebe naběhnou v serii stejných utoků pak ano..nuda to je. Je třeba ukazovat změnu..to znamená především manévrování což v našich šířkách a délkách umí jen zlomek jednotek.. a scénáře nejsou nápadité a znamení pouze pohyb vpřed a ústup..mezi tím nějaké to trapné vyjednávání a zase znovu.. tj. diváci tohle už viděli v prvních patnácti minutách myslíte že je bude bavit to stejné znovu a ještě několikrát aby na konci jedna strana umřela prakticky na infarkt?

BTW: V košicích je lautr rovina - je to v mestském parku. A jsou to skvělé bitvy! Všechno je prostě o lidech a o lenosti se poučit v histori..za každou cenu si zašermiclovat a mít po celou dobu všechny lidi na place..
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Sučasné předvedení historických taktik na bitvách

Příspěvek od Indyján »

Zagloba napsal:Já jsem pro takovýto druh bitev. Je to divácky lepší na pokuk a i aktéři se lépe vyblbnou. Ryze polní
bitvy zavánějí krapet nudou jak pro diváka tak pro účinkujícího.

Naprostý souhlas. Na bitvy jezdím zatím jen 4 roky, ale nesmazatelnou vzpomínku ve mně zanechal Brandejs, Frýdlant a letošní Třebíč.



Frýdlan je defakto polní bitva, pár pochybných domků, či tábor to nezmění. Pěkná bitva byl loňský Třebíč, první Frýdlant blahé paměti 94, Chlumce byli též super, Groelle má extra grády, a Bílá Hora by mohla bhýti špičková, pokud by to dělal někdo jiný. Nic proti organizátorům, ale jsou především výstupkáři a je to znát.
Naposledy upravil(a) Indyján dne Čt 26. Srp 2010 21:03:23, celkem upraveno 1 x.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Odpovědět