Rajhrad - august 2010

Odpovědět
Avátar uživatele
Poceto
Příspěvky: 10
Registrován: Po 23. Srp 2010 16:09:58

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Poceto »

Saman napsal:
---edit---
Poceto: Sorry za ty komentáře, ale prostě tak to bojující mužstvo vnímalo. Neber to osobně, ale jako sice nepříjemnou, ale přeci jen v dobrém myšlenou kritiku. Organizační věci se holt jednoduše ovlivnit nedají, voda byla asi smůla, nahuštěný tábor byl v Belgii taky, ale ten scénář a úplně zbytečný ranní "nácvik", ten se ovlivnit dá. A ta bitva je gró celé akce.
Však v poho :P. Co se týče vlastní bitvy, tak to jsem hned v úvodu psala že řešit nebudu, bo nemůžu, bo neumim a nerozumim. Že řešim ty věci kolem.
A zatim jsem vám všem chtěla poděkovat, že se tady nevyskytnul (a doufám nevyskytne) žádnej ředitel zeměkoule (jak to tak bývá), kterej by to organizačně, finančně a i jinak zvládl líp. Dycky to de udělat líp, ale dycky se bohužel pracuje s lidskym faktorem a ten je od přírody nespolehlivej. Takže eště jednou díky za pochopení náročnosti organizace :) .
Halelujaaa!
Naposledy upravil(a) Poceto dne Čt 26. Srp 2010 11:32:14, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
marod
Příspěvky: 9
Registrován: Čt 12. Ún 2009 23:00:29

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od marod »

Ahoj všem,
právě jsem se vrátil z již uklizeného bitevního pole a nedá mi to abych, alespoň krátce nereagoval.

- děkuji všem, řekl bych, že to bylo opravdu náročné a zvládli jste to
- když si to přečtete letmo od začátku, zjistíte, že na většinu otázek proč jste si odpověděli sami ;)
- jestli mají být na nácviku všichni nebo jen velitelé je věc názoru, v tomto případě byli na nácviku všichni
a i tak se výše můžeme dočíst, že nechápou proč to trvalo tak dlouho
- bitva trvala tak dlouho, protože první dva císařské útoky trvaly hodinu
velitelé na císařské straně ví proč - vy víte, že to tak dlouho určitě trvat nemělo
- diváci nechápali co se děje, protože prostě koukali a neposlouchali, když jsem je na to upozornil, už se v mém okolí
nikdo neptal proč

- a pro ty co mě neznají jsem ten co řídil dopolední program,
v bitvě jsem kordinoval zvukaře s pohybem armád a vybíhal jsem v civilu s kýblem hasit, abychom nemuseli přerušit
bitvu

Nějak se v tom ztrácím, ale zítra to vylepším - slibuju
pikenier und corporal des Altes Blaues regiment

http://www.altblau.cz
http://www.asmodeus.cz
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Loudis »

Marode, prosil bych o vysvětlení. Fakt nevím, proč trvaly první dva útoky císařských hodinu (a nechce se mi tomu ani věřit). Hodinu to tak trvalo k popravě Čangiho - dle mého odhadu. Byl jsem sice "jen" velitelem jedné jednotky na císařské straně, ale fakt nevím co mělo způsobit zdržení našich prvních dvou útoků. Co Švára řekl, to jsme udělali a vesměs obratem (tedy jak rychle to jen jde s velkými jednotkami...). Nedorozumění byla vlastně jen před bitvou, po vypuknutí bitvy probíhala konunikace s velením hladce (alespoň co se mne osobně týče - co se dělo u jiných jednotek, případně "za mými zády" nevím...). Buď tedy prosím konkrétnější.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od vechio »

marod napsal:- když si to přečtete letmo od začátku, zjistíte, že na většinu otázek proč jste si odpověděli sami ;)
No nějak jsem ty odpovědi nenalezl, ale jsem rád, že se tu ozval nějaký organizátor a může se poučit z krizového vývoje tak aby příště to bylo lepší. Takže to můžeme prodiskutovat. Doufám, že se to tu neztrhne v nějaký flame war.. 8-)
marod napsal:- jestli mají být na nácviku všichni nebo jen velitelé je věc názoru, v tomto případě byli na nácviku všichni a i tak se výše můžeme dočíst, že nechápou proč to trvalo tak dlouho

Tomuhle ne zcela rozumím, ale že tak, že když všichni byli na nácviku a měli tedy slyšet co se bude dít tak mají všichni vědět co je ve scénáři a podle toho se tak chovat.pokud jsem to pochopil takle správně...ok. Tohle může fungovat v nějakém ideálním světě. Dnešní jednotky fungují právě na odlišném principu než na kolektivním si uvědomění jak to dělat správně. Fungují tak jak to v historii a v armádě bylo a je - subordinace. Hybatelé scény a jednotek jsou velitelé. Obyčejný voják nemá šanci, i kdyby měl pravdu, obrátit regiment o 20-40 lidech z jediného důvodu..nemá na to kompetence.
Proto jsou hromadné nácviky zbytečné. Ano, dobré je vzít všechny na jakýsi mustruňk, aby organizátoři mohli zkouknout počty a vidět, že nahlášení lidé zhuba odpovídají lidem na place a doladit počtově scénu tak aby to vizuálně sedělo se záměrem ve scénáři. Ale chodit s lidma po place a nacvičovat takle bitvu, když stejně potom budou dělat to co jim řekne velitel, je kontraproduktivní. A hlavně lidi to odrazuje, nudí a vymýšlejí si různé hloupůstky jak tento nácvik přečkat.
marod napsal:- bitva trvala tak dlouho, protože první dva císařské útoky trvaly hodinu

Proč dva útoky?
marod napsal:velitelé na císařské straně ví proč - vy víte, že to tak dlouho určitě trvat nemělo

Zodpovědnost za tohle má hlavní velitel na jedné straně, nezle házet kolektivní vinu na velitele. Tady je myslím chyba v komunikaci. Velitelé rozhodně nemají proč by něco sabotovali. U velkých bitev to i tak je že rozhýbat masu lidí určitou dobu trvá. Dá se to zrychlit třeba použitím vysílaček , ale pokaždé se narazí na bariéru a rychleji už to nejde. Nehledě na to, že většinou se požaduje společný koordinovaný postup a tak než se vyladí, kdo už jde a kdo ne, až všichni počkají či doženou ostatní, tak to prostě trvá. A tohle je třeba zahrnou už do scénáře neco tímto v něm počítat.
Časový problém spíše vidím v tom, že byli předlouhé pauzy na nějaké scénické věci..které jsem v mém předcházejícím příspěvku nazval klišé českých bitev. Dobrý scénář je hlavně jednoduchý a lze ho operativně měnit či spíše přizpůsobit časovým požadavkům.
marod napsal:- diváci nechápali co se děje, protože prostě koukali a neposlouchali, když jsem je na to upozornil, už se v mém okolí nikdo neptal proč

No já bych se asi podruhé taky nezeptal..:-D

Takle to vidím já..je možné že to jiní vidí jinak , ale od toho jsou diskuzní fora abychom si zde sdělovali své názory a mohli se tak vzájemě obohatit a být lepší v našem počínání.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Loudis »

Vidím to obdobně jako Vechio. Hromadný nácvik by v této bitvě měl smysl snad jedině v konkrétním případě složité operace - tedy obrácení na útěk Magny, její zadržení, odražení útočníka a následného potrestání důstojníka zběhlé jednotky. Zrovna toto se však na nácviku nevyzkoušelo, jen řeklo a jak psal Michal, motaly se tam jednotky, které neměly, útěk nevypadal jako útěk, připravená popravčí jednotka měla zároveň najednou dělat i eskortu atd. Žeby zákon schválnosti... Je vážně třeba mít dobře promyšlené, co se musí otrocky nacvičit a co stačí vyřešit operativním velením. Právě v tomto vidím u letošního Rajhradu rezervu.

Jak psal Vechio, opravdu není důležité, zda jednotlivý voják v jednotce ví, co je ve scénáři, neboť to nemůže dost dobře ovlivnit. Ze stejného důvodu je zbytečné, aby vrchní velitel dával nějaké povely jednotlivým vojákům ve tvaru jejich vlastní jednotky, když o tom velitel této jednotky vůbec neví. Takový voják, je-li vycvičen, prostě nemůže poslechnout, protože by jinak svoji formaci rozložil. Překvapilo mne, že k tomu na začátku měl Švára tendenci - vždyť je dlouholetý člen velkého regimentu a ví, že ani modří nepřijímají rozkazy od jiného velitele, než vlastního. Nejde o hypertrofovanou hrdost, natož namyšlenost, holt to jinak nejdek, nemá-li vzniknout neřízená anarchie a rozklad jednotek. To se však snad v zápětí vysvětlilo. S nácviky je to, jak již jsem řek, obdobné. Navíc drtivá většina lidí si to poj ednom nácviku stejně nepamatuje. Praktičtější je, když to vrchní velitel řekne přímo v akci s dorbným předstihem, velitel jednotky krátce své jednotce řekne, co bude následovat a oni o to lépe provedou konkrétní povely, protože jim bude jasný jejich smysl. Od nácviku si ho totiž nepamatují...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Indyján »

Hm.. byl jsem po páteční noční a zvažoval spát minimálně a přijet si zastřílet. Dobře, že jsem spal. Disco a 2 a půl hodinovou bitvu bych nedal.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Poceto
Příspěvky: 10
Registrován: Po 23. Srp 2010 16:09:58

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Poceto »

Indyján napsal:Hm.. byl jsem po páteční noční a zvažoval spát minimálně a přijet si zastřílet. Dobře, že jsem spal. Disco a 2 a půl hodinovou bitvu bych nedal.
Brzdi! Přesně takhle vznikaj fámy, od někoho kdo někde nebyl, ale má lepší informace než ti co tam byli a třebas byli i ve středu dění. Jsem na tyto věci poněkud háklivá od minulýho týdne, od nejmenovaných mediálních dezinformací o nejmenované akci na nejmenovaném Zelňáku :x .
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Indyján »

Čtu to tři dna, beru info od účastníků. S tím je problém?
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Poceto
Příspěvky: 10
Registrován: Po 23. Srp 2010 16:09:58

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Poceto »

Indyján napsal:Čtu to tři dna, beru info od účastníků. S tím je problém?

ok, takže po vzoru dědečka ze Saturnina zakládám Kancelář pro uvádění věcí na pravou míru:
Na Rajhradě nebyla diskotéka a bitva netrvala dvě a půl hodiny.
Nerada bych se totiž dozvěděla, že Asmodeus se přeorganizoval na pořadatele technoparties a že dělá dvanáctihodinové bitvy. Chci se vyvarovat opakování situace, kdy se ke mne dostala zprava, že jsme na Zelňáku stříleli do davu a doslova zmasakrovali dva diváky (kteří jsou zřejmě buď mrtví, nebo bojují o život, to mi dotyčný nesdělil).

Děkuju
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Rajhrad - august 2010

Příspěvek od Indyján »

Děkuji za napravení. Jenže jsou někteří lidé, kteří hlasité noční hudbě říkají discotéka i když hraje Kabát. Kteří vlastně hrají hospodské disco.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Odpovědět